Linia wysokiego napięcia modernizowana z użyciem dronów

24.09.2021

Linia wysokiego napięcia nad traktem kolejowym E65 na odcinku Most Wisła – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg jest przebudowywana. Specjalistyczne drony przewiesiły przewody nad torowiskiem.

 

Linia wysokiego napięcia

 

Linia wysokiego napięcia nad czynnym traktem kolejowym E65 na odcinku Most Wisła – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg jest modernizowana przez TAURON. Prace na tej trasie prowadzone są od początku roku. Specjalistyczne drony przewiesiły przewody nad torowiskiem, dzięki czemu ruch kolejowy nie musiał zostać wstrzymany.

– Biegnąca pod linią wysokiego napięcia trasa kolejowa to jeden z najpopularniejszych w województwie szlaków, po którym pociągi poruszają się z częstotliwością co 15 minut. Wstrzymanie ruchu i organizacja komunikacji zastępczej doprowadziłyby do poważnych utrudnień komunikacyjnych w regionie. Dlatego pracownicy TAURON do przewieszania przewodów nad torowiskiem wykorzystali dron. Nasi ludzie mają specjalistyczną wiedzę, by móc przeprowadzić tego typu operację. Tu zasadniczą trudnością jest fakt, że praca odbywa się nad czynną linią kolejową. Dodatkowo musimy operować na terenie miasta, w sąsiedztwie gęstej zabudowy, gdzie nie ma miejsca na swobodne manewry – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia.

Żeby nie powodować kłopotliwych i długotrwałych wyłączeń zasilania (przerwy w pracy dotyczyłyby strategicznych podmiotów, m.in. wodociągów), inżynierowie TAURONA zdecydowali się na zastosowanie w tym miejscu łącznie dziewięciu słupów tymczasowych. To konstrukcje składane na ziemi z dostarczonych ciężarówkami elementów i za pomocą dźwigów rozstawiane w pobliżu przewidzianych do likwidacji stalowych słupów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest sprawne wykonanie tymczasowej linii zasilającej. Usunięto trzy kolizje i wymieniono sześć słupów.

– Sześciowirnikowa maszyna poradziła sobie bez problemów, choć na wszelki wypadek cała operacja była zabezpieczana z ziemi za pomocą podnośników koszowych. Trudne technicznie zadanie przewieszenia przewodów linii tymczasowej udało się zrealizować w ciągu jednego dnia – mówi Artur Warzocha, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Aktualnie prowadzony jest kolejny etap projektu, w którym konieczne jest użycie skomplikowanych rozwiązań: modułowych słupów tymczasowych oraz specjalistycznych dronów służących do przewieszania przewodów.

Linia wysokiego napięcia 110 kV, biegnąca nad szlakiem kolejowym w rejonie ulic Legionów i Cmentarnej w Czechowicach-Dziedzicach, będzie zmodernizowana w ramach kontraktu. Konieczna jest wymiana starych słupów kratowych na nowe konstrukcje, które dodatkowo muszą być wyższe ze względu na znaczne wyniesienie nowego torowiska.

Po zakończeniu modernizacji pociągi jadące odcinkiem Most Wisła – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg będą mogły poruszać się z prędkością do 160 km/h w przypadku składów osobowych i 120 km/h dla pociągów towarowych. Szlak ten jest jednym z najważniejszych w województwie śląskim, łączącym Katowice z granicą z Czechami.

Wartość umowy opiewa na około 1,5 mld zł.

 

Przeczytaj też:

Jak łatwiej naprawiać i eksploatować napowietrzne linie elektroenergetyczne

Zwiększenie zdolności przesyłowych istniejących linii energetycznych napowietrznych

Zastosowanie dronów do inspekcji sieci ciepłowniczych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in