Komin do kotła 5 klasy – dobór i użytkowanie

20.09.2019

Jak dopasować komin do kotła 5 klasy? Jak zadbać o prawidłowe działanie całej instalacji kominowej? Przedstawiamy 6 zasad.

Kotły 5 klasy – przepisy

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe wprowadziło poprawki do przepisów z 2017 roku, które nie obejmowały kotłów stosowanych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i spalania biomasy niedrzewnej (tj. łupin orzechów, pestek, słomy, ziaren). Zmiana przepisów była konieczna, ponieważ niektórzy producenci wykorzystywali lukę prawną i pozaklasowe kotły węglowe oznaczali jako przeznaczone do spalania biomasy. Od 12 marca 2019 r. wszystkie kotły podlegają tym samym normom i nie jest już możliwa sprzedaż tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają aktualnych norm emisyjnych. Dopuszczone do użytku są wyłącznie urządzenia klasy 5. Informuje o tym norma PN EN 303-5:2012.

 

Dodatkowo, zmiana rozporządzenia na nowo definiuje proces wprowadzania kotłów na rynek. Poprzednia wersja dotyczyła tylko urządzeń pojawiających się na rynku po raz pierwszy, a obecna obejmuje też odsprzedaż, najem oraz sprzedaż przez internet. Jeśli więc kotły klasy 5 to jeden ze sposobów walki ze smogiem, to trzeba wiedzieć w jaki sposób działają, jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie zarówno i jak dopasować do niego komin.

 

Zobacz też: Budowa komina systemowego bez błędów

 

Kocioł klasy 5 mniej trują

Kotły klasy 5 emitują 3 razy mniej szkodliwych substancji niż kotły najsłabszej generacji (klasy 3). Co wpływa na powstawanie mniejszej ilości zanieczyszczeń? Najwyższej jakości komory spalania tego typu kotłów zbudowane są z materiałów ceramicznych (choć często wykonuje się z nich same palniki), które akumulują ciepło i pozwalają na uzyskanie wysokiej temperatury niezbędnej do spalania lotnych substancji ulatniających się z paliwa. Kanały spalinowe komór często wyposażone są w zawirowywacze (turbulizatory), które zakłócają standardowy ruch spalin. Zaburzenia te powodują, że spaliny intensywniej oddają ciepło wodzie, co z kolei pozwala na zachowanie wyższej sprawności kotła. Jego minimalna sprawność zależy od zakresu mocy kotła. Turbulizatory ponadto pozytywnie wpływają na czystość powietrza, pomagając zatrzymać pył w kotle.

 

Kotły klasy 5 wykorzystują więc maksymalnie ciepło zawarte w paliwie, tym samym obniżając nominalną temperaturę spalin często do 100-110°C. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie oddaje o wiele mniej ciepła ze spalinami na zewnątrz. Trzeba jednak wiedzieć, że niskie temperatury wiążą się z ryzykiem kondensacji w kominie i generowaniem niższego ciągu kominowego.

Jak zadbać o prawidłowe działanie całej instalacji kominowej?

Kotły klasy 5 wymagają stosowania specjalnych kominów izolowanych cieplnie i odpornych na korozję. Przed wymianą kotła i doborem komina warto zapoznać się z poniższymi zasadami.

1. Dobór instalacji i mocy kotła

Decydując się na wymianę kotła, trzeba zadbać zarówno o prawidłowy dobór instalacji grzejników, jak i mocy urządzenia. Kocioł nie może być przewymiarowany i powinien być prawidłowo sterowany. Wskazane jest, aby przez większość czasu kocioł pracował na mocy nominalnej, czyli odpowiedniej ilości energii wprowadzanej do kotła z paliwem, która zapewni właściwe wygrzanie komory spalania i komina. Zagwarantujemy tym sprawność instalacji oraz unikniemy możliwości powstania niskotemperaturowej (inaczej wżerowej) korozji komina.

 

Trzeba pamiętać też, że kocioł nie powinien pracować na niskim obciążeniu w celu zaledwie podtrzymania żaru. Takie działanie przekłada się na niską temperaturę spalin, a tym samym naraża komin i kocioł na korozję. Z kolei zbyt duży kocioł wymusza spalanie większej ilości paliwa niż tej zawartej w normie, ale też pracę na niższym parametrze, kiedy zapotrzebowania na ciepło jest mniej od nominalnego. Wpływa to niekorzystnie na eksploatację kotła, który w rezultacie staje się nieefektywny.

 

Zobacz: Zasady wykonania kominów ponad dachem

2. Prawidłowo dobrany i eksploatowany komin

Komin musi skutecznie odprowadzać skropliny na zewnątrz. Wymagane jest zamontowanie elementu z odprowadzeniem skroplin i umożliwienie swobodnego przepływu ewentualnego kondensatu.

Komin oraz czopuch powinny zawierać jak najmniejszą liczbę kształtek (kolan, zwężek itp.), gdyż zwiększają one opory przepływu. Elementy ponad dachem powinny być tak zaizolowane, aby spaliny (które i tak mają niską temperaturę) nie zostały dodatkowo narażone na wychłodzenie pod wpływem temperatury zewnętrznej. Przepływ spalin w kominie poprawi częste czyszczenie komina.

3. Zabezpieczenie instalacji

Ważne jest też wykonanie zabezpieczenia przed tzw. zimnym powrotem czynnika (czyli takiego o zbyt niskiej temperaturze) na wymiennik. Instalację zabezpiecza się poprzez montaż zaworu czterodrożnego, zaworu trójdrożnego lub rozdzielacza z wymiennikiem na kilka obiegów (w przypadku bardziej zaawansowanych instalacji wykorzystujących pompy sterowane automatycznie). Zadaniem zaworów jest stała kontrola i regulacja temperatury czynnika wracającego do kotła, tak by nie dopuścić do korozji „niskich temperatur”. Prawidłowo funkcjonujące zabezpieczenia przede wszystkim uchronią kocioł przed korozją niskotemperaturową, a tym samym przedłużają trwałość urządzenia.

4. Izolacja szachtu kominowego

Nie można pominąć też izolacji szachtu kominowego. W tym celu należy zadbać o prawidłowe zainstalowanie płyty dachowej, która nie tylko zamyka szacht, ale jest też kompensatorem wydłużeń temperaturowych wkładu kominowego. Trzeba także prawidłowo zamontować wejście do trójnika i wyczystki tak, aby zamknąć przestrzeń powietrza pomiędzy wkładem a ścianami szachtu. W ten sposób tworzy się izolację w postaci zamkniętej warstwy powietrza.

 

Aby zabezpieczyć komin, można zastosować też sypką izolację z granulatu wełny mineralnej lub ceramicznej, wypełniając nią przestrzeń między wkładem a ścianami szachtu. Jeśli izolacja szachtu zostanie wykonana prawidłowo, będzie ona skutecznie ochraniać komin przed spadkiem temperatury wkładu poniżej kwasowego punktu wykraplania, a co za tym idzie – możliwym powstaniem korozji wżerowej.

5. Wykonanie czopucha

Kolejnym punktem, który trzeba zrealizować by komin pracował prawidłowo, jest wykonanie czopucha (części łączącej króciec spalinowy kotła z pionem kominowym) z elementów izolowanych bądź ich zaizolowanie. To działanie ma zapewnić jak najmniejszy spadek temperatury spalin. Czopuch należy poprowadzić jak najkrótszą drogą, a przy tym wykorzystać jak najmniejszą liczbę łuków i załamań.

6. Dobór paliwa

Paliwa do kotłów klasy 5 muszą spełniać trzy warunki:

  • niska zawartość siarki,
  • niska wilgotność (ważne); węgiel powinien być suchy,
  • niska zawartość popiołów.

Duża zawartość popiołów uniemożliwia ustawienie optymalnych parametrów spalania węgla. Natomiast nadmierna ilość siarki może powodować pojawianie się korozji wżerowej i szybką perforację blachy, z której wykonany jest wkład kominowy.

Aby zadbać o bezpieczeństwo użytkowników, należy przede wszystkim przeprowadzać kontrole instalacji, a tym samym zapewniać odpowiedni ciąg kominowy.

 

MK Systemy Kominowe

 

Zobacz: Zasady wykonania kominów ponad dachem

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.