Kolejna edycja „Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa”

26.09.2022

Trwa kolejna edycja „Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa”, w ramach której członkowie PIIB udzielają bezpłatnych porad przez trzy kolejne miesiące, aż do listopada.

 

Punkty konsultacyjne dla osób zainteresowanych poradnictwem z zakresu budownictwa w ramach kolejnej edycji „Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa”, które otwarto już 3–4 września 2022 r., przygotowały Śląska OIIB oraz Dolnośląska OIIB.

– Staramy się organizować punkty w miejscach, gdzie w łatwy sposób można do nas dotrzeć. Są to targi nieruchomości, lokalne wydarzenia czy imprezy branżowe. Chcemy wyjść do społeczeństwa, aby ułatwić każdej osobie znalezienie rozwiązania problemu, z jakim się boryka – mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

edycja „Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa”

„Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa” w Dolnośląskiej OIIB

 

W Częstochowie inżynierowie budownictwa doradzali na stanowisku Krajowej Rady Izb Rolniczych, które znajdowało się w pierwszym ciągu wystawienniczym XXXI Krajowej Wystawy Rolniczej towarzyszącej Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim. W godzinach 10:00–18:00 porad udzielało 6 konsultantów – członków ŚlOIIB, będących również członkami Oddziałów PZITB i SEP w Częstochowie, oraz zdalnie obsługa prawna okręgowej izby. Punkt konsultacyjny odwiedziło blisko 50 osób, udzielono 32 porad.

Dolnośląscy inżynierowie budownictwa również zdecydowali się doradzać w punkcie zorganizowanym w miejscu lokalnego wydarzenia, którym były targi mieszkaniowe na Stadionie Tarczyński Arena we Wrocławiu. W związku z tym, że jest to już druga odsłona akcji, inżynierom udaje się dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Zainteresowanie punktami jest zdecydowanie większe niż rok temu. Zmienia się jednak zakres pytań, z którymi inwestorzy pojawiają się u inżynierów.

 

edycja „Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa”

„Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa” w Śląskiej OIIB

 

– Problemy, z którymi w tym roku inwestorzy zgłaszają się do punktów konsultacyjnych, różnią się od zeszłorocznych. Zauważyliśmy, że dużo więcej osób skupia się na kwestiach dotyczących finalizacji swoich inwestycji, np. odbiorach mieszkań. Pytania dotyczą szczególnie odbiorów prac oraz tego, co leży w obowiązkach dewelopera i jak to egzekwować. Zdecydowanie mniej jest natomiast pytań o rozpoczynające się budowy. Jest to w mojej ocenie spowodowane kryzysem w branży, który dopiero będzie przybierał na sile – mówi Rafał Zarzycki, wiceprezes Krajowej Rady PIIB i koordynator akcji w województwie dolnośląskim.

Innymi problemami, z którymi inwestorzy pojawiają się w punktach, są kwestie związane z termomodernizacją nieruchomości. Pytania dotyczą głównie tego, w jaki sposób uchronić się przed szalejącymi cenami surowców energetycznych – jak dobrze i szybko przeprowadzić termomodernizację oraz jakie źródło ogrzewania wybrać, aby w optymalny sposób przetrwać nadchodzący trudny ekonomicznie okres.

Łódzka OIIB zorganizowała swój „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa” 10 września 2022 r. Eksperci – doświadczeni inżynierowie różnych specjalności – udzielali porad dotyczących szeroko rozumianego procesu inwestycyjnego, m.in. remontów, procedur prawnych związanych z budową domu i zakupem działki, wyboru kierownika budowy. Doradzano w 8 punktach konsultacyjnych: w Łodzi (2 lokalizacje), Bełchatowie, Kutnie, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Sieradzu i Wieluniu.

 

 

„Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa” w Podkarpackiej OIIB

 

Międzynarodowe Targi EXPO DOM w hali Podpromie w Rzeszowie zaliczane są do największych imprez wystawienniczych tej branży w Polsce. Podczas tego wydarzenia (17–18 września) przedstawiciele Podkarpackiej OIIB (branża elektryczna, sanitarna i budowlana) odpowiadali na pytania związane z możliwością zabudowy działki budowlanej, procedurami prawnymi obowiązującymi w budownictwie oraz dotyczące tradycyjnych i nowoczesnych technologii stosowanych przy  budowie i modernizacji obiektów. Branżę elektryczną dodatkowo wspierali przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Rzeszowski.

 

Joanna Karwat

 

 

Czytaj także:

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa 2022

Dodatek specjalny „Budownictwo jednorodzinne”

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.