Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa 2022

06.09.2022

Od września do listopada w różnych regionach kraju ponownie zostaną zorganizowane bezpłatne konsultacje dla wszystkich Polaków.

 

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa 2022

 

Ubiegłoroczna akcja udzielania bezpłatnych porad pokazała, że Polacy potrzebują wsparcia z zakresu prawa budowlanego oraz procedur związanych z budową lub remontem domu. W punktach konsultacyjnych wielu inwestorów pytało również o nowoczesne materiały i technologie. W związku z tym Krajowa Rada PIIB podjęła decyzję o powtórnym zorganizowaniu akcji Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa 2022. Tym razem punkty konsultacyjne otwarte będą w różnych terminach – wybranych przez przewodniczących okręgowych izb – od początku września do końca listopada. Ustalając daty, brano pod uwagę lokalne wydarzenia (np. targi, festyny), gdzie jest szersze grono odbiorców.

Dokładny harmonogram spotkań w poszczególnych województwach i adresy punktów, w których eksperci będą udzielać fachowych porad, są dostępne na stronie www.dzieninzyniera.pl. W całym kraju przygotowanych zostało ponad 50 bezpłatnych punktów konsultacyjnych. Koordynatorem ogólnopolskiej akcji jest jeden z jej pomysłodawców – Radosław Sekunda, rzeczoznawca budowlany, członek Krajowej Rady PIIB (reprezentujący Mazowiecką OIIB).

 

 

Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa 2022

 

Podczas spotkań indywidualni inwestorzy, którzy planują zakup działki, budowę domu lub remont mieszkania, właściciele nieruchomości oraz przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych będą mieli okazję porozmawiać z inżynierami budownictwa. Zakup ziemi, procedury prawne związane z budową domu, wybór kierownika budowy, materiałów i technologii to niektóre z kwestii, w których będą doradzać inżynierowie.

– Średni czas trwania budowy domu jednorodzinnego wynosi ok. 48 miesięcy. By zrealizować tego typu inwestycję, trzeba załatwić liczne formalności i podjąć wiele decyzji, które z pewnością będą miały wpływ na kolejne dziesiątki lat życia w tym budynku, czyli jego eksploatację. Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu zależą zatem od ich wyborów na tym początkowym etapie, ale również od regularnych, wykonywanych przez fachowców kontroli stanu obiektu i jego instalacji – podkreśla Radosław Sekunda.

Organizując tego typu wydarzenie, inżynierowie budownictwa chcą nie tylko ułatwić Polakom podjęcie kluczowych podczas takich inwestycji decyzji, ale także pomóc im uniknąć błędów. Lepiej skorzystać z fachowej pomocy podczas indywidualnego spotkania, niż przeszukiwać na przykład fora internetowe, nie mając pewności, czy zamieszczona tam porada została przygotowana przez eksperta.

 

– To już kolejny raz, kiedy wychodzimy do społeczeństwa, ponieważ wiemy, że dla wielu osób procedury prawne związane z budową własnego domu, wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań technologicznych lub oszacowanie kosztów remontu wieloletniego budynku stanowią w tej chwili duże wyzwanie. W obliczu rosnących cen materiałów i energii doprowadzenie inwestycji do końca jest jeszcze trudniejsze. A my jesteśmy od tego, aby doradzić. Wiemy, jak budować solidnie, bezpiecznie i na długie lata. Doradzimy też, jak zmodyfikować i dostosować rozpoczęte już prace budowlane do obecnej sytuacji na rynku – powiedział Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

Joanna Karwat

 

Czytaj także:

Prawidłowy montaż okna dachowego

Izolacyjność akustyczna przegród między pomieszczeniami – wymagania i wykonawstwo

Czym pokryć dach skośny

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in