Jak wygrać kontrakt w postępowaniu z ceną jako kryterium, stawiając jednocześnie na doświadczonych wykonawców?

Artykuł sponsorowany

28.06.2023

Od 60 do 40 procent w stosunku ceny do kryterium jakości (doświadczenie oraz zaplecze maszynowe czy kadrowe). Według uczestników debaty otwarcia XI Kongresu Infrastruktury Polskiej większość przestojów i problemów z wykonaniem prac kontraktowych wynika z niedoszacowania ofert.

 

Tomasz Żuchowski  p.o. Generalnego Dyrektora z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad określił takie działanie ze strony oferentów jako hazardowe. Jednocześnie przyznał, że zapisy w ustawie wymuszają skupienie się na tych wykonawcach, którzy dają najmniej. Czy geotechnika może pomóc wyjść z tej patowej sytuacji? Na temat roli dobrze dobranego rozwiązania geotechnicznego komentarz ekspercki przygotowała Emilia Błach, dyrektor Działu Ofertowo-Projektowego, Soletanche Polska.

 

 

Co składa się na cenę?

Materiały, zastosowane technologie, zespół, liczba roboczogodzin. Wydawać się może, że przyjmując kryterium ceny można łatwo określić która z ofert jest najbardziej atrakcyjna. Nic bardziej mylnego, droższy zespół może być po prostu bardziej doświadczony. Droższy materiał może być na przykład bardziej ekologiczny. Czy to znaczy, że stosując kryterium finansowe nigdy nie będzie nas stać na wyższą jakość? Na szczęście nie. Tutaj z pomocą przychodzi geotechnika. To właśnie tutaj zaczyna się dobre przygotowanie produkcji.

 

 

Wybierając kryterium ceny realizujmy kontrakty w systemie projektuj i buduj

Fundamentem oferty jest rozwiązanie geotechniczne. To ono decyduje, jak będzie wyglądała finalna suma propozycji, którą wyślemy zamawiającemu. Materiały mogą być jednostkowo droższe, nasza usługa może być jednostkowo droższa – bo za doświadczony zespół warto zapłacić więcej. Jednak w ostatecznym rozrachunku nasza propozycja będzie tańsza ze względu na zastosowane rozwiązanie jakim może być miks technologii. Optymalizację daje nam rozwiązanie, gdzie sami możemy zaprojektować i zrealizować fundamenty czy też konstrukcję podziemną. Nasza oferta może być bardziej konkurencyjna ze względu na optymalizacje w ilości zastosowanego betonu czy zbrojenia. Obniżamy ilość zastosowanych materiałów i roboczogodzin dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu geotechnicznemu. Wówczas możemy mieć dwa w jednym – konkurować zarówno ceną, jak i kryterium jakości. Jeśli mamy możliwość zaprojektowania i wykonania rozwiązania jest to dla nas najbardziej optymalna sytuacja. Takie samo zdanie ma Ryszard Kaptur prezes zarządu firmy Polbud-Pomorze.

 

Poznaj inwestycje realizowane z udziałem Soletanche Polska:

>>> Przebudowa Dworca Warszawa Zachodnia na ostatniej prostej

>>> Podziemna ulica Hasa w Łodzi już przejezdna. Ściany szczelinowe wykonała firma Soletanche

>>> Stacja metra Bródno – podsumowanie prac fundamentowych

>>> Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy. FILM

>>> Tunele Północnej Obwodnicy Krakowa – wyzwania realizacyjne i zakres prac wykonawcy fundamentowania

>>> Budowa węzła integracyjnego Gdynia Chylonia – finisz prac

>>> Fundamenty kompleksu biurowego Studio w Warszawie

 

 

Droższa oferta może się okazać tańszą jeśli spojrzy się na nią szerzej

Artur Popko, prezes zarządu Budimex mówił podczas debaty o tym, że Budimex nie startuje do przetargów na których nie mają odpowiedniego potencjału. Powodem jest niesprawiedliwość dla której profesjonalny, odpowiedzialny wykonawca nie ma taryfy ulgowej w razie trudności kontraktowych lub finansowych. Od jednych wymaga się profesjonalnego podejścia i uniesienia konsekwencji złożonej oferty oraz czynników ekonomiczno-gospodarczych. Drugich, z mniejszymi doświadczeniami, ale z tańszą ofertą wspomaga się i dofinansowuje. Zgadzam się z panem Arturem, że my podwykonawcy wykrwawiamy się takim podejściem. Apeluję o to, aby zamawiający oceniali oferty w nieco szerszym kontekście. Czasem oferta będzie nieco droższa niż konkurencji, ale może okazać się bardziej konkurencyjna ze względu na to, że dzięki niej mogą zyskać wszyscy w całym procesie budowlanym. Dobierając właściwie rozwiązanie geotechniczne możemy skrócić nie tylko liczbę dni potrzebnych na wykonanie zakresu geotechniczngo, ale zoptymalizować czas potrzebny na prace ziemne czy żelbetowe i powtarzam raz jeszcze – można to wykonać właśnie przez właściwie podejście do fundamentowania i potraktowania tego zakresu jako kluczowego, który nada rytm całej realizacji i zbuduje poduszkę finansową.

 

Największym wyzwaniem dla budownictwa będzie brak potencjału kadrowego

Budownictwo to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów. Dodatkowo kojarzony jest z wyrzeczeniami takimi jak duża odpowiedzialność, a co za tym idzie wysoki poziom stresu, długie godziny pracy, delegacje. Jeśli chcemy przetrwać musimy zmienić sposób pracy, aby zachęcić do złapania budowlanego bakcyla kolejne pokolenia. My już pracujemy nad tym. Zaczęliśmy od siebie. Zmieniamy organizację przedsiębiorstwa. Soletanche stawia na lokalne zespoły po to, aby dać, bez względu na płeć, możliwość bycia rodzicem aktywnym zawodowo, ale też w pełni uczestniczącym w życiu rodzinnym. Uważamy, że przy takim podejściu wszyscy zyskują: dzieci oraz firma, bo rodzice to dobrze zorganizowani i odpowiedzialni pracownicy.

 

 

Podstawą współpracy między zamawiającym a wykonawcą jest dialog i partnerskie podejście

Prezes zarządu Metra Warszawskiego, Jerzy Lejk wspominał o tym, że koszty szacowane przed inflacją oraz pandemią są już po prostu nierealne. Takie kontrakty zawierane lata temu trzeba waloryzować. Nie ma innego wyjścia. Zgadzam się, że tutaj podstawą jest chęć współpracy i rozwiązywanie napotkanych trudności. Na takich kontraktach też warto postawić na geotechnikę i ścisłą współpracę pomiędzy projektantami geotechnicznymi a produkcją. Nasze zespoły często optymalizują konstrukcje w trakcie realizacji. Do podejścia „agilowego” jesteśmy nieco przyzwyczajeni przez charakterystykę naszej pracy. Grunt to nieprzewidywalna w 100 procentach materia. Musimy być gotowi na nieprzewidziane sytuacje i umieć sobie z nimi radzić. Paradoksalnie z geotechnicznymi niespodziankami radzimy sobie świetnie. Z przestojami i brakiem terminowych wpłat od zamawiających mniej. Dajemy sobie radę uruchamiając dostępne instrumenty finansowe. My sobie jakoś poradzimy, ale trzeba pomyśleć, że my też mamy podwykonawców i ten łańcuszek finansowy może być zabójczy dla małych rodzinnych biznesów. Dlatego musimy rozmawiać i szybko rozwiązywać problemy, bo za chwilę może być popyt na inwestycje, a podaż może się wykrwawić.

 

Bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w debacie i zaprezentowania punktu widzenia Soletanche, jak i wszystkich członków PZWFS (Polskiego Zrzeszenia Fundamentowania Specjalnego). Chce zostawić Państwa z takim przesłaniem. Dajcie nam optymalizować, rozdawajcie zadania w systemie projektuj-buduj, oceniajcie nasze oferty w szerszym spektrum czasowym niż tylko wykonawstwo zakresu geotechnicznego i postawcie na dobrze dobrane rozwiązanie geotechniczne, a do tego potrzebna jest chęć współpracy i dialogu od początku procesu koncepcyjnego, przez projektowanie i wykonawstwo.

 

 

XI Kongresu Infrastruktury Polskiej to najważniejsze wydarzenie skierowane do inwestorów, generalnych wykonawców i podwykonawców realizujących kontrakty infrastrukturalne w Polsce.

 

W 2023 roku środowisko debatowało wokół następujących tematów:

  • Jakich zmian potrzebują inwestycje infrastrukturalne w Polsce?
  • Największe prawne, finansowe, organizacyjne i techniczne wyzwania dla wykonawców inwestycji infrastrukturalnych na kolejne 2-3 lata.
  • „Miasto dla ludzi. Zrównoważona mobilność w planowaniu przestrzennym”.
  • Trendy, wyzwania i szanse na rynku infrastruktury.
  • Zielona infrastruktura na kolei, drogach i morzu.
  • Kolej: dynamiczny rozwój czy niewykorzystywany potencjał?
  • Publiczne i prywatne finansowanie inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Od lat jesteśmy częścią tego wydarzenia i aktywnie uczestniczymy w realizacji strategicznych kontraktów infrastrukturalnych.

Soletanche Polska sp. z o.o. wystąpiło jako partner geotechniczny.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.