Inwestycje komercyjne w Polsce – wzrost w III kwartale

19.11.2021

W III kwartale 2021 r. w inwestycje komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro, a od początku roku 3,53 mld euro.

 

Jak wynika z najnowszego raportu CBRE, inwestycje komercyjne w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. osiągnęły wartość obrotu na poziomie 3,53 mld euro. Na ten wynik złożyły się 104 transakcje. Jest to wynik o 13% niższy w porównaniu rok do roku. Jednakże w samym III kwartale tego roku odnotowano 41% wzrost – wolumen inwestycyjny wyniósł aż 1,53 mld euro, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 0,77 mld euro w II kwartale i 1,23 mld euro w I kwartale.

 

Inwestycje komercyjne

Fot. PublicDomainPictures – pixabay.com

 

– Pandemia nie zatrzymała naszego rynku nieruchomości komercyjnych. Nieco niższy poziom aktywności inwestycyjnej w okresie pierwszych trzech kwartałów jest pokłosiem pandemii i przedłużających się procesów na rynku z jej powodu oraz zmiany najbardziej pożądanych aktywów z biur na logistykę, której po prostu brakuje – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

Umacnia się zwłaszcza pozycja sektora logistycznego jako największego komponentu wolumenu inwestycyjnego. Od początku 2021 r. transakcje logistyczne stanowiły 47% wszystkich inwestycji, podczas gdy sektor biurowy odpowiadał za 35%, a handlowy za 13%. Warto podkreślić, że w III i I kwartale odnotowano transakcje w sektorze hotelowym, który w zeszłym roku znacznie ucierpiał ze względu na pandemię.

– Widzimy też umacniającą się rolę sektora najmu instytucjonalnego. Na tym rynku odbyło się wiele transakcji. Niemniej cały rynek był ciekawy. Do inwestycji z ostatnich 3 miesięcy, w przekroju wszystkich sektorów, o których warto wspomnieć, należą m.in. kolejna faza biurowa Browarów Warszawskich, centrum logistyczne A2 Warsaw Park czy portfel handlowy wynajęty do Auchan w sześciu miastach Polski – mówi Przemysław Felicki.

Głównym źródłem kapitału na polskim rynku, jeśli chodzi o inwestycje komercyjne, pozostaje niezmiennie Europa, która stanowi 58% całkowitego wolumenu. Na drugim miejscu plasuje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej – 20%, na drugim z Azji – 7%, a na trzecim z Afryki – 3%. Rodzimy kapitał to 2% ogólnego wolumenu inwestycyjnego.

 

Przeczytaj też:

A2 Warsaw Park – największy obiekt magazynowy koło Warszawy

Największe inwestycje w Polsce. Raport 2021

Rynek magazynów w 2021 r.

Inwestycje biurowe w 2021 r.

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.