Rynek magazynów w 2021 r.

06.09.2021

Rynek magazynów w 2021 r. notuje kolejne rekordy. Poziom powierzchni w budowie wyniósł ponad 3,1 mln m² i jest to niespotykany dotąd wynik.

 

Rynek magazynów w 2021 r. już w I jego połowie odnotował popyt na 3,3 mln m², czyli aż o 36% więcej w porównaniu rok do roku. Pandemia wciąż przyczynia się do rekordowego zainteresowania wynajmem magazynów. Największe transakcje dotyczą najemców z sektora e-commerce – podaje CBRE. Najwięcej umów najmu podpisywanych jest na rynku poznańskim i katowickim. Poziom pustostanów natomiast spadł do zaledwie 5,7%. W województwie wielkopolskim podpisane zostały umowy na ponad 600 tys. m², co oznacza skokowy wzrost o 130% rok do roku. W przypadku województwa śląskiego wolumen był podobnie wysoki jak w Wielkopolsce i osiągnął 590 tys. m², co jest wynikiem o 44% wyższym niż rok wcześniej.

 

Rynek magazynów w 2021 r.

Fot. delphinmedia – pixabay.com

 

– Końcówka poprzedniego roku okazała się rekordowa dla rynku magazynowego. Popyt przełamał barierę 5 mln m². Jednak nic nie wskazuje, żeby rekordowy trend miał się zatrzymać. Otwarcie nowego roku okazało się znacznie lepsze, niż można się było spodziewać. Motorem napędowym rynku logistycznego w Polsce pozostaje handel internetowy, który nie tylko odpowiada za największe transakcje najmu, ale też wyznacza trendy w tym sektorze. Już teraz widzimy, że popyt na nieruchomości starsze i o gorszym standardzie będzie maleć, z powodu łatwości w dostarczeniu nowoczesnych obiektów i preferencji klientów, którzy chcą nowoczesnych budynków z uwzględnieniem „zielonych” rozwiązań – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Rynek magazynów w 2021 r. cechuje także trend podpisywania coraz większych umów najmu. W pierwszej połowie 2021 r. doszło do 19 transakcji o wielkości powyżej 30 tys. m² każda. Największa to Panattoni BTS Poznań zawarta na 109 tys. m² z DHL w I kwartale 2021 r. Dwie umowy na ponad 82 tys. m² w P3 Poznań i Panattoni BTS Gorzyczki z najemcami z sektora e-commerce odnotowano natomiast w II kwartale.

W połowie 2021 r. poziom powierzchni magazynowej w budowie wyniósł ponad 3,1 mln m² i jest to niespotykany dotąd wynik na tym rynku. W regionie Katowic oraz Poznania powstaje też najwięcej nowych obiektów – 1,1 mln m² z ponad 3,1 mln m² w całej Polsce. Tylko ok. 30% powierzchni w budowie jest niezabezpieczone umowami najmu. Największe inwestycje znajdują się w województwie lubuskim: Panattoni BTS Świebodzin (203,5 tys. m²) oraz Hillwood Rokitno (112,5 tys. m²).

Czynsze umowne za powierzchnię magazynową po II kwartale 2021 r. nie uległy zmianie w Polsce regionalnej i wynosiły 2,7–3,9 euro za m² za miesiąc, natomiast w Warszawie poziom czynszów lekko wzrósł ze względu na rosnący popyt na lokalizacje miejskie i znajduje się w przedziale 4,2–5,5 euro za m² za miesiąc. Poziomy zachęt i standardowe okresy najmu nie uległy zmianie.

 

Czytaj także:

Rynek magazynowy w Polsce drugim najaktywniejszym w Europie

Wzrost sektora magazynowego

MDC² Park Gliwice – nowa inwestycja magazynowa

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.