Informacje o infrastrukturze technicznej i kanałach technologicznych – przepisy

08.05.2023

18 kwietnia 2023 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 8 marca 2023 r. w sprawie informacji o infrastrukturze technicznej i kanałach technologicznych oraz o stawkach opłaty za zajęcie pasa drogowego (Dz.U. z 2023 r. poz. 628)

 

kanały technologiczne

Fot. stock.adobe/LariBat

 

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do Ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 884 ze zm.). Przepisy rozporządzenia określają szczegółowy zakres informacji, które określone w ustawie podmioty zobowiązane są corocznie przekazywać Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. Są to informacje o istniejącej infrastrukturze technicznej (innej niż objęta inwentaryzacją Prezesa UKE), która może służyć do umieszczenia elementów infrastruktury lub sieci telekomunikacyjnej.

Zalicza się do niej: rurociągi, kanalizacje, maszty, kanały, komory, studzienki, szafki, budynki i wejścia do budynków, instalacje antenowe, wieże i słupy. Prezes UKE pozyskuje też informacje o kanałach technologicznych i planach inwestycyjnych w zakresie planowanych robót budowlanych dotyczących infrastruktury technicznej i kanałów technologicznych, a także o wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Wskazane wyżej informacje o istniejącej infrastrukturze i planach inwestycyjnych są udostępniane operatorom sieci przez Prezesa UKE poprzez Punkt Informacyjny do spraw Telekomunikacji (PIT), prowadzony za pośrednictwem strony internetowej.

Rozporządzenie zastępuje dotychczas obowiązujące Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 31 lipca 2019 r. w sprawie informacji o infrastrukturze technicznej i kanałach technologicznych oraz o stawkach opłat za zajęcie pasa drogowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1618), które straciło moc z dniem 2 stycznia 2023 r.

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

 

>>> Inwentaryzacja infrastruktury i usług telekomunikacyjnych – rozporządzenie

>>> Telekomunikacyjna kanalizacja kablowa – problemy, błędy realizacyjne i optymalizacja

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.