Inwentaryzacja infrastruktury i usług telekomunikacyjnych – rozporządzenie

16.02.2023

1 stycznia 2023 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2796).

 

Akt prawny zastępuje dotychczas obowiązujące Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 24 lutego 2014 r. w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych (Dz.U. poz. 276), które straciło moc z dniem 1 stycznia 2023 r.

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do Ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 884). Na mocy przepisów tej ustawy prezes Urzędu Regulacji Energetyki gromadzi dane, na podstawie których sporządzana jest dla terytorium kraju inwentaryzacja infrastruktury i usług telekomunikacyjnych.

 

Inwentaryzacja infrastruktury i usług telekomunikacyjnych

Fot. stock.adobe/Proxima Studio

 

Inwentaryzacji podlegają:

  • infrastruktura telekomunikacyjna i publiczne sieci telekomunikacyjne zapewniające lub umożliwiające zapewnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu;
  • usługi telefoniczne, usługi transmisji danych zapewniające szerokopasmowy dostęp do Internetu i usługi rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, świadczone w oparciu o infrastrukturę telekomunikacyjną i publiczne sieci telekomunikacyjne zapewniające stacjonarny szerokopasmowy dostęp do Internetu;
  • budynki umożliwiające kolokację.

Inwentaryzacja prowadzona jest w oparciu o informacje przekazywane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, państwowe jednostki organizacyjne, jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty wykonujące zadania z zakresu użyteczności publicznej. W porównaniu z dotychczas obowiązującymi przepisami w nowym rozporządzeniu wprowadzono wymóg przekazywania informacji także o przebiegu światłowodowych i innych niż światłowodowe linii kablowych zapewniających lub umożliwiających zapewnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Inwentaryzacja prezentowana jest przez stronę internetową w formie zestawień tabelarycznych oraz map. Jest jawna oraz dostępna dla wszystkich zainteresowanych podmiotów.

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

 

>>> Wieże telekomunikacyjne w pasie drogowym

>>> Wpływ stacji bazowych telefonii komórkowej na ceny nieruchomości

>>> Pozwolenie na budowę dla wolno stojącego, przenośnego masztu antenowego

>>> Interpretacja MPZP w świetle aktualnego orzecznictwa dotyczącego inwestycji telekomunikacyjnych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.