Grubość izolacji technicznych gdy współczynnik lambda jest inny niż 0,035 W/(m·K)

Artykuł sponsorowany

17.08.2021

Podstawowym aktem prawnym, na podstawie którego powinno się projektować parametry izolacji cieplnych jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT).

 

Wymagania dotyczące grubości izolacji technicznych są niejednoznaczne i wciąż powodują wątpliwości, których echa można odnaleźć na forach dyskusyjnych i w zapytaniach kierowanych do producentów materiałów izolacyjnych.

Warto więc prześledzić co na temat poprawnego doboru grubości izolacji cieplnej przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, instalacji chłodu i ogrzewania mówią Warunki Techniczne.

 

Tabelka z załącznika nr. 2 do Warunków Technicznych precyzyjnie definiuje wymagania dotyczące minimalnej grubości izolacji cieplnej przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, instalacji chłodu i ogrzewania przy założeniu, że współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi 0,035 W/(m·K). Tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość – w jakiej temperaturze współczynnik lambda materiału izolacyjnego ma wynosić 0,035 W/(m·K)?

Ponieważ nie wynika to z Warunków Technicznych, po pomoc sięgnąć trzeba do normy PN-B-02421:2000, która jednoznacznie mówi, że powinna to być lambda w 40 stopniach Celsjusza, czyli odpowiadająca zakładanym przeciętnym warunkom pracy izolacji.

 

Tabela 1. Wymagania izolacji cieplnej przewodów i komponentów

grubość izolacji

Przy zastosowaniu materiału izolacyjnego o innym współczynniku przewodzenia ciepła niż podany w tabeli należy skorygować grubość warstwy izolacyjnej.

1) Izolacja cieplna wykonana jako powietrznoszczelna

 

Sprawdź też:

Co robić gdy materiał ma inny wskaźnik lambda?

 

W przypadku gdy materiał izolacyjny, który chcemy zastosować, charakteryzuje się inną lambdą, należy skorygować grubość warstwy izolacji. Do tego przyda się wiedza zawarta w normie prawnej. Znajdziemy w niej zapis mówiący, że dla materiałów izolacyjnych o innym współczynniku przewodzenia ciepła niż 0,035 W/(m·K), właściwą grubość izolacji należy obliczyć, posługując się wzorem:

 

gdzie:

e – grubość izolacji określona zgodnie z normą (tabela 1) [mm],

D – średnica zewnętrzna izolowanego przewodu [mm],

l1 – współczynnik przewodzenia ciepła materiału w temperaturze 40°C [W/(m·K)].

 

Tabela 2. Grubości izolacji cieplnej przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, w tym przewodów cyrkulacyjnych, instalacji chłodu i ogrzewania przeliczone zgodnie z powyższym wzorem dla różnych współczynników przewodzenia ciepła.

grubość izolacji

 

Oto przykład izolacji cieplnej z wełny mineralnej przewodów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz instalacji chłodu i ogrzewania.

grubość izolacji

 

 

Tabela 3. Grubości izolacji przeliczone zgodnie z wzorem pokazanym wyżej dla różnych współczynników przewodzenia ciepła. Przewody ogrzewania powietrznego ułożone wewnątrz i na zewnątrz izolacji cieplnej budynku.

 

 

grubość izolacji

 

Więcej informacji >>> https://miwo.pl/jak-dobrze-zaizolowac-dom-warunki-techniczne/minimalne-grubosci-izolacji-przewodow/

 

Zapraszamy do lektury cyklu „Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z Warunkami Technicznymi” przygotowanego przez ekspertów Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej >>>

 

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

 

logo Miwo

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in