Jak dobrze ocieplić dom zgodnie z wymogami prawa

Artykuł sponsorowany

03.03.2021

Dlaczego izolacja cieplna jest tak ważna? Jak ocieplić budynek zgodnie w warunkami technicznymi? Dlaczego warto wybrać wełnę mineralną?

 

Warunki techniczne (WT) zawierają najważniejsze wymogi prawne, jakie musi spełnić budynek i jego otoczenie. Korzystanie z tego liczącego ponad 100 stron rozporządzenia może być trudne, tym bardziej, że często jesteśmy odsyłani do innych przepisów i norm. Aby ułatwić poruszanie się wśród zapisów prawnych związanych z izolacją budynków – szczególnie inwestorom, którzy budują dom – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej (MIWO) przygotowało poradnik „Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi”. Dotyczy on stosowania w budynkach izolacji cieplnych, akustycznych, przeciwpożarowych, a także technicznych. Dowiemy się jak spełnić prawne wymagania dotyczące konkretnych przegród budynku przy zastosowaniu izolacji z wełny mineralnej.

Co w WT znajdziemy na temat izolacji cieplnej?

Zapisy wymagań, bezpośrednio lub pośrednio odnoszących się do izolacji cieplnej budynku, są zawarte w warunkach technicznych w dwóch działach oraz w jednym załączniku:

  • Dział VIII – Higiena i zdrowie – Rozdział 4 – Ochrona przed zawilgoceniem i korozją biologiczną – § 321. 1,
  • Dział X – Oszczędność energii i izolacyjność cieplna § 328, 329,
  • Załącznik 2 – Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii. Wymagania z załącznika 2 odnośnie izolacyjności cieplnej przegród to bezpośrednie wymagania odnośnie zastosowanego ocieplenia.

Izolacja cieplna to nie tylko oszczędności

Izolacja cieplna pełni niezwykle ważną i różnorodną rolę w budynku. Spełnienie wymagań WT w zakresie izolacji cieplnej pozwala zaprojektować dom w sposób optymalny w kwestii kosztów ogrzewania. Dobra izolacja to mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania czy chłodzenia budynku, ale także ograniczenie strat ciepła, dzięki czemu mamy zapewniony komfort termiczny. I nie chodzi tu tylko o odpowiednią temperaturę, ale o jej stabilność w czasie i rozkład temperatur w budynku, co jest możliwe dzięki właściwemu ociepleniu oraz odpowiednio zaprojektowanej wentylacji. Ważny jest również komfort zdrowotny, dzięki stabilnej temperaturze i zabezpieczeniu przed rozwojem grzybów pleśniowych.

izolacja cieplna

 

Polecamy też:

Warunki techniczne to minimum

Warunki Techniczne precyzyjnie określają jakość termiczną tych elementów budynku, które stanowią jego obudowę zabezpieczającą przed utratą ciepła zimą i nadmiernie szybkim nagrzewaniem latem. Dostępne materiały dociepleniowe z wełny mineralnej pozwalają zaprojektować budynek tak, aby zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę, a rachunki za ogrzewanie nie były wysokie. Należy jednak pamiętać, że WT określają jedynie minimum wymagane prawem. Dlatego poradnik MIWO pokazuje przykłady rekomendowanych grubości ocieplenia przegród budynku, które spełniają wymagania zawarte w WT, ale też takie rozwiązania, które je przekraczają, by uzyskać optymalne ocieplenie domów.

Proste schematy i rysunki w poradniku pokazują, jak dobrze zaizolować wełną mineralną ściany zewnętrzne, dach skośny, płaski, strop nad nieogrzewanym garażem czy ściany wewnętrzne rozdzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego.

 

izolacja cieplna

Rys. Izolacja cieplna ścian. Więcej przykładów w PORADNIKU

 

Skorzystaj z poradnika MIWO i dowiedz się jak ocieplić dom zgodnie z wymogami prawnymi >>>

 

Jak we wszystkich pracach budowlanych, jakość wykonania izolacji jest kluczowa dla skuteczności ocieplenia. Szczelna, ciągła izolacja termiczna o odpowiedniej grubości i z poprawnie zaizolowanymi tzw. trudnymi miejscami musi być wykonana z należytą dokładnością aby spełniać swoje zadanie.

 

Podstawowa wiedza z zakresu warunków technicznych na pewno przyda się inwestorom planującym budowę domu. Wiedząc, jakimi kryteriami kierują się projektanci, a jednocześnie mogąc decydować, jakich materiałów chcemy użyć – świadomie postarajmy się wybierać te zdrowsze, trwalsze i bardziej ekologiczne. Znajomość przepisów jest też nieoceniona, kiedy kupujemy dom na rynku wtórnym. Gdy jesteśmy świadomi wymagań prawnych i wpływu zastosowanych w budynku rozwiązań na późniejszy komfort eksploatacyjny, możemy nie tylko rozsądnie rozmawiać o cenie nieruchomości, ale przede wszystkim uniknąć problemów.

 

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in