Dobra izolacja budynków zgodnie z warunkami technicznymi

14.02.2021

Dlaczego warto polubić przepisy planując budowę lub zakup domu? Praktyczny PORADNIK o izolacji budynków zgodnie z wymogami prawa.

 

Warunki techniczne (WT) to zbiór regulacji prawnych, które opisują wymagania i wytyczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie jest to treść zarezerwowana wyłącznie dla projektantów, urzędników czy wykonawców. Jednolity tekst rozporządzenia jest dostępny w dzienniku ustaw i powinien on być również lekturą obowiązkową dla inwestorów, którzy podejmują wyzwanie budowy własnego domu lub planują zakup nowego lokum. Dzięki znajomości wymagań zawartych w warunkach technicznych łatwiej będzie sprawdzić czy projektant czegoś nie pominął, deweloper nie poszedł na skróty, a wykonawca zadbał o wszystkie szczegóły z projektu.

 

Właściwa izolacja budynków jest niezwykle istotna dla komfortu ich użytkowników i oszczędności energii, dlatego podstawą jest jej dobre zaprojektowanie i wykonanie oraz odpowiedni wybór materiałów izolacyjnych. Powinniśmy wiedzieć, na które cechy materiałów izolacyjnych zwrócić uwagę i czym się kierować przy ich wyborze, by dom był komfortowy i spełnił oczekiwania użytkowników. Wyroby budowlane mają przecież decydujący wpływ na skuteczność zawartych w projekcie rozwiązań.

 

Czytaj też:

 

Komfort cieplny, bezpieczeństwo pożarowe oraz ochrona akustyczna budynku to ważne czynniki mające wpływ na późniejszy koszt jego utrzymania oraz trwałość, a także na wartość przy ewentualnej odsprzedaży. Należy pamiętać, że błędy powstałe w fazie projektowania, powielone w trakcie wznoszenia budynku są bardzo kosztowne i trudne w naprawie, a czasem wręcz niemożliwe do skorygowania. Znajomość przepisów jest też nieoceniona gdy kupujemy dom na rynku wtórnym. Jesteśmy w stanie ocenić wpływ zastosowanych w budynku rozwiązań na późniejszy komfort eksploatacyjny, uniknąć ewentualnych problemów i zaoszczędzić sobie w przyszłości nerwów i niepotrzebnych kosztów.

 

Przepisy są co kilka lat aktualizowane ze względu na postęp technologiczny oraz rosnące oczekiwania użytkowników budynków. Np. ostatnia nowelizacja warunków technicznych związana z energooszczędnością budynków obowiązuje od początku 2021 roku. W jej efekcie każdy nowy budynek mieszkalny musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale też trzeba w nim zastosować urządzenia korzystające z energii odnawialnej. To nie tylko istotnie ograniczy nasze wydatki na ogrzewanie budynków, ale ma też wpływ na podnoszenie komfortu życia i na ochronę środowiska.

 

izolacja budynków

 

Izolacja budynków – informacje w warunkach technicznych

 

W zakresie tematyki związanej z zastosowaniem materiałów izolacyjnych w przegrodach budowlanych WT ograniczają do czterech działów: „Bezpieczeństwo pożarowe” (Dział VI), „Higiena i zdrowie” (Dział VIII), „Ochrona przed hałasem i drganiami” (Dział IX) oraz „Oszczędność energii i izolacyjność cieplna” (Dział X). Zawarte tu informacje pomogą nam we właściwym doborze rozwiązań izolacyjnych.

Korzystanie z liczących ponad 100 stron warunków technicznych może być trudne dla osób, które na co dzień nie mają z tym styczności. Tym bardziej, że trzeba jeszcze uwzględniać odesłania do innych przepisów i norm. Dlatego Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej (MIWO) przygotowało prosty i praktyczny poradnik „Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi” dotyczący stosowania w budynkach izolacji cieplnych, akustycznych, przeciwpożarowych, a także technicznych, czyli tych wszystkich obszarów, gdzie powszechnie używa się izolacji, w tym z wełny mineralnej. Poradnik MIWO zawiera przykłady izolacji przegród budynku z wykorzystaniem wełny mineralnej, spełniające wymogi warunków technicznych, a także rekomendacje na temat optymalnej izolacji.

 

PORADNIK >>>

 

Izolacja budynków – jakie materiały zastosować?

 

Cechy wełny mineralnej sprawiają, że w kontekście warunków technicznych spełnia ona wszystkie wymagania stawiane materiałom izolacyjnym, a w zasadzie przegrodom, w których są używane. Jest zdrowa, bezpieczna i efektywna, a do tego ekologiczna, co dzisiaj ma coraz większe znaczenie.

Oprócz komfortu termicznego, zapewnia również komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe. Do dachu, ścian, podłóg, instalacji – w każdej sytuacji i do każdej technologii można dobrać wyrób z szerokiej gamy produktów. Izolacje z wełny mineralnej zapewniają optymalne właściwości cieplne, utrzymywane na założonym projektowo poziomie przez cały okres użytkowania budynku. Dzieje się tak dzięki niezmienności współczynnika przewodzenia ciepła (λ) i oporu cieplnego, stałości wymiarów liniowych i geometrii wyrobu, a także braku degradacji biologicznej materiału. Jest to istotne dla trwałości i skuteczności ocieplenia.

 

Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in