Główny Punkt Zasilania Pilzno oddany do użytku

28.05.2024

Nowy Główny Punkt Zasilania Pilzno to strategiczna inwestycja TAURON Dystrybucja, będąca odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie klientów na energię elektryczną.

 

Główny Punkt Zasilania Pilzno

 

Główny Punkt Zasilania Pilzno realizowany był wieloetapowo przez 9 lat. Rozdzielnia 110 kV wyposażona jest w zintegrowane pola w izolacji gazowej, przystosowane do zabudowy napowietrznej. Prace prowadzone były na czynnym obiekcie starej stacji RS Pilzno. Z tego powodu zapewnienie ciągłości zasilania wymagało wykonania układów przejściowych.

Dzięki inwestycji TAURON Dystrybucja poprawi się niezawodność sieci i pojawi się możliwość zasilania nowych obiektów na obszarze gmin Pilzno i Czarna w województwie podkarpackim.

Ważną częścią inwestycji była budowa linii 110 kV zasilającej Główny Punkt Zasilania Pilzno oraz przebudowa linii elektroenergetycznych średnich napięć (SN). Nowy GPZ Pilzno zasilono poprzez rozcięcie linii 110 kV relacji Ładna–Latoszyn. W efekcie powstały dwa nowe ciągi liniowe 110 kV relacji Ładna–Pilzno oraz Pilzno–Latoszyn.

 

Główny Punkt Zasilania Pilzno

 

Nowy GPZ 110/15 kV wybudowano na terenie istniejącej od lat 50. XX w. napowietrznej stacji elektroenergetycznej 30/15 kV RS Pilzno. Obecnie powstał nowoczesny obiekt, który odpowiada na zapotrzebowanie na nowe moce przyłączeniowe zarówno odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Stacja została wybudowana w układzie H5, z rozdzielnią 110 kV w technologii napowietrznej hybrydowej. Ma dwa stanowiska transformatorów mocy z jednostkami o mocach 16 MVA każdy i z możliwością rozbudowy do 25 MVA, jej kolejne elementy to rozdzielnica 15 kV oraz budynek rozdzielni.

Główny Punkt Zasilania Pilzno wnosi wiele zmian w pracę sieci energetycznej na tym terenie: poprawę bezpieczeństwa obsługi urządzeń poprzez podniesienie niezawodności zasilania sieci 15 kV na terenie Regionu Dębica, uzyskanie wysokich parametrów jakościowych oraz niezawodności sieci dystrybucyjnej SN czy zwiększenie możliwości dokonywania planowanych wyłączeń i załączeń elementów sieci dystrybucyjnej. GPZ Pilzno daje możliwość zasilania nowych obiektów oraz źródeł OZE na obszarze gmin Pilzno i Czarna. Dzięki tej inwestycji w najbliższym czasie pojawi się kilka nowych źródeł fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW.

Koszt inwestycji to ponad 36 mln zł. Była realizowana w ramach Projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Została ujęta na Liście Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Kwota dofinansowania wyniosła 20 740 000 zł.

 

Źródło: TAURON Dystrybucja

 

Czytaj także:

Stoen Operator przeznaczy rekordowe nakłady na inwestycje

Na łódzkim lotnisku powstanie farma fotowoltaiczna

Stacja Piła Krzewina w modernizacji

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in