Gala Budownictwa na Śląsku

08.01.2019

W Operze Śląskiej w Bytomiu 23 listopada 2018 r. odbyła się XXI Gala Budownictwa, doroczna uroczystość mająca na celu uhonorowanie osób działających w szeroko pojętym budownictwie, której organizatorami były Śląska Izba Budownictwa i Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Na uroczystość przybyli reprezentanci nauki, administracji państwowej i samorządowej oraz firm, stowarzyszeń i samorządów zawodowych związanych z branżą budowlaną, wśród nich przedstawiciele samorządu zawodowego inżynierów budownictwa z prof. Zbigniewem Kledyńskim, prezesem Krajowej Rady PIIB na czele. Z okręgowych izb inżynierów budownictwa zaproszenie przyjęli przewodniczący i wiceprzewodniczący okręgowych rad: Dolnośląskiej, Kujawsko-Pomorskiej, Łódzkiej, Małopolskiej, Mazowieckiej, Opolskiej, Podkarpackiej, Śląskiej i Warmińsko-Mazurskiej OIIB. Byli również obecni Stefan Czarniecki, Honorowy Przewodniczący Rady ŚlOIIB, i Henryk Piątek, zastępca przewodniczącego Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP oraz przedstawiciele podmiotów będących uczestnikami Forum Budownictwa Śląskiego.

 

Wyróżnieni Złotą Honorową Odznaką PIIB członkowie OKR ŚlOIIB

Zebranych przywitali Mariusz Czyszek, prezydent ŚIB, i Roman Karwowski, przewodniczący Rady ŚlOIIB, który w otwierającym uroczystości wystąpieniu przypomniał, co czyni rok 2018 rokiem szczególnym. W roku bieżącym świętujemy bowiem 100-lecie odzyskania niepodległości, 90 lat temu powstało pierwsze polskie prawo budowlane, rok 2018 został również ogłoszony przez Europejską Radę Inżynierów Budownictwa (ECCE) Europejskim Rokiem Inżyniera Budownictwa celem zwrócenia uwagi na istotną rolę inżynierów budownictwa w życiu każdego społeczeństwa. To jednak również rok procedowania postulowanych zmian w przepisach prawnych, które w zaproponowanym kształcie umniejszają rolę inżyniera budownictwa, czemu PIIB stawia zdecydowany opór. Budownictwo wraz z powiązanymi sektorami generuje w Polsce blisko 13% PKB, w znacznej mierze przyczyniają się do tego inżynierowie budownictwa.

Gala Budownictwa jest okazją do uhonorowania osób związanych z branżą budowlaną poprzez wręczenie medali, odznak honorowych oraz Nagród i Tytułów Konkursu „Śląskie Budowanie” i nagród w Konkursie „Buduj bezpiecznie”.

 


Uhonorowani nagrodą wraz z tytułem „Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej”

 

W tym roku wśród wyróżnionych była też grupa członków ŚlOIIB. Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: Czesława Bella, Grzegorz Bojanow- ski, Zbigniew Herisz, Jarosław Paluszyński i Anna Polisiewicz; odznaki wręczali: Lucyna Ekkert, radna woj. śląskiego, prof. Zbigniew Kledyński, Mariusz Czyszek i Roman Karwowski. Franciszek Buszka został wyróżniony Medalem ŚlOIIB oraz Nagrodą Galicyjskiej Izby Budownictwa. Złote Honorowe Odznaki PIIB otrzymali Agnieszka Krupa-Brzozowska, Kazimierz Janocha i Anna Polisiewicz.

W konkursie „Śląskie Budowanie 2018” przyznawane są nagrody: „Śląska Wielka Nagroda Budownictwa” przeznaczona dla podmiotów gospodarczych i samorządów terytorialnych oraz nagroda wraz z tytułem „Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej” dla osób indywidualnych. Kolejny raz wręczono także Tytuł Honorowy wraz z Medalem „Osobowość Budownictwa Śląskiego” i nagrodę „Przyjaciel Budownictwa

Śląskiego”. Nagrody otrzymali również laureaci Konkursu „Buduj bezpiecznie”, organizowanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Wśród 12 osób uhonorowanych nagrodą wraz z tytułem „Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej” z ŚlOIIB byli: Jerzy Dzierżewicz, Zbigniew Dzierżewicz i Józef Kluska. Dziękując w imieniu uhonorowanych tym tytułem, prof. dr hab. inż. Joanna Bzówka, dziekan Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Śląskiej, przypomniała o jeszcze jednej ważnej rocznicy przypadającej w tym roku, tj. 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II, będącego dla wielu największym autorytetem, i nadal aktualnym jego wezwaniu: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali”. Uroczystości uświetnił piękny koncert w wykonaniu baletu, solistów i chóru oraz orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

Maria Świerczyńska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.