Fort VII w Poznaniu przechodzi remont

17.12.2020

Zakończono I etap prac projektowo-budowlanych w poznańskim Forcie VII.  Obiekt powstał w XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów fortyfikacyjnych miasta Poznania.

 

W Forcie VII znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan – ku pamięci ofiar obozu koncentracyjnego, który funkcjonował tam w czasie II Wojny Światowej. Jesienią 2020 roku zakończono I etap prac remontowych. Dokumentację budowlaną i wykonawczą przygotowało poznańskie biuro DEMIURG Project S.A. które pełniło również nadzór autorski nad wykonywanymi pracami.

 

Fort VII Poznań

 

Prace w poznańskim Forcie VII trwały od czerwca 2019 r. i zostały zakończone w październiku 2020 r. Etap I obejmował projekt zmiany sposobu użytkowania wraz z renowacją pomieszczeń oraz zagospodarowaniem terenu w obrębie prawego majdanu oraz prawej podwalni prowadzącej na majdan na terenie Fortu VII. Projekt przewidywał również adaptację części pomieszczeń Fortu VII „Colomb”, dawnej Twierdzy Poznań dla potrzeb ekspozycji Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Poznaniu. Prace remontowo-renowacyjne dotyczyły także elewacji i murów fosy w obrębie koszar szyjowych.

 

Fort VII

 

Na placu budowy wiele się działo. Praca w tak historycznie ważnym miejscu wymaga dużej precyzji i uważności. Podczas wykopów pod ziemią został odkryty m.in. schron strzelecki z 1939 r., który służył do obrony przed Niemcami.

 

 

Celem projektantów DEMIURG Project S.A. było przede wszystkim powstrzymanie postępującej degradacji prawej części Fortu i przywrócenie jej do stanu pierwotnego (analogicznie jak w części lewej) oraz wykorzystanie terenu i znajdujących się w jego obrębie pomieszczeń dla potrzeb ekspozycji muzealnej.

 

W 2021 roku planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu prac, które będą obejmowały rozbiórki oraz prace remontowo-renowacyjne elewacji i murów fosy znajdujących się dookoła Fortu VII.

 

Fort VII poznań

 

Inwestorem zrealizowanego projektu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

 

Zobacz:

 

DEMIURG Project S.A.

Foto: Krzysztof Sobieralski

 

Polecamy: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.