Najstarszy w Poznaniu ogród jordanowski po renowacji

09.06.2020

Dzieciniec pod Słońcem to pierwszy ogród jordanowski, który został wybudowany w Poznaniu w latach 20 XX w. Zabytkowy kompleks znajduje się na terenach nadwarciańskich, w niewielkiej odległości od centrum miasta.

 

W skład Dziecińca pod Słońcem wchodzi kilka obiektów, wybudowanych w latach 1927-28 w stylu dworkowym. Centralna część z kolumnowym gankiem, połączona jest podcieniami z pawilonami. Na terenie Dziecińca pod Słońcem znajdują się także dawne budynki dozorcy i kierownika ogrodu jordanowskiego. Wszystkie obiekty zostały poddane gruntownej rewitalizacji, a elewacjom przywrócono dawny blask. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu.
 

Prace obejmowały również rewitalizację małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Odnowiona została rzeźba „Macierzyństwo”, autorstwa polskiego rzeźbiarza Edwarda Haupta, odtworzono zabytkową fontannę zlokalizowaną w centrum ogrodu.
 

Po modernizacji Dzieciniec pod Słońcem nadal pełni funkcję rekreacyjną, a zlokalizowany tu Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży.
 

Inwestycję prowadzi Urząd Miasta Poznania – Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Za kompleksową renowację odpowiadała spółka DEMIURG.
 

Fot. Maciej Lulko

 

Zobacz też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in