E4 Kampinoska – ekologiczne domy pod Warszawą

29.12.2021

E4 Kampinoska to nowe osiedle domów jednorodzinnych w Starych Babicach. Laureat nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2021.

 

E4 Kampinoska

 

E4 Kampinoska to zespół domów w zabudowie szeregowej, który jest pierwszym etapem osiedla Ostoja Kampinos realizowanego przez Ostoja Development położonego w Starych Babicach – tuż przy Kampinoskim Parku Narodowym i w odległości ok. 5 km od Warszawy.

Osiem z dwunastu segmentów w tym etapie inwestycji zostało zrealizowanych według koncepcji domu zrównoważonego e4 (energia, ekologia, ekonomia oraz emocje) autorstwa firmy Winerberger. Oznacza to, że każdy dom powstał z dbałością o wysoką jakość materiałów budowlanych, funkcjonalną architekturę, walory estetyczne, komfort i zdrowie mieszkańców, a także ochronę środowiska.

Budynki E4 Kampinoska są wzniesione w technologii ściany jednowarstwowej, z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną. Nakrywa je dwuspadowy dach z oknami połaciowymi. Ich estetyka nawiązuje do stylu holenderskiego, wyróżniającego się stonowanymi, ale wyrazistymi barwami, geometrycznym wzornictwem i naturalnymi materiałami.

 

E4 Kampinoska

 

Domy zostały zaprojektowane jako prześwietlone przód–tył, natomiast zarówno elewacja od opaski żwirowej po lewej stronie, przez cały grzebień dachów, aż do drugiej strony jest wykończona dachówką ceramiczną. Każdy budynek jest w innym kolorze, nawiązującym do barwy dachówki ceramicznej jako wiodącego elementu architektury budynku.

Projekt E4 Kampinoska wynika bezpośrednio z pomysłu na zastosowanie programu e4 i pojawienia się asortymentu, który już od początku narzucał pewne rozwiązania, np. spadziste dachy. Potem weszły niuanse techniczne, jak pełne ściany boczne budynków pokryte dachówką ceramiczną wyeksponowaną na stronę południową. Taki zabieg sprawił, że elewacja „żyje” i w zależności od tego, jak pada na nią światło, o każdej porze dnia wygląda inaczej.

Do kolorów ceramicznych bardzo precyzyjnie zostały dobrane kolory elewacji lekkich-mokrych. Wszystko po to, by osiągnąć efekt połączonych ze sobą kryształów w barwach ziemi. Jako wykończenie elewacji zastosowano tynki strukturalne Baumit, będące elementem systemu tynkowego.

Na osiedlu zastosowano szereg rozwiązań proekologicznych, m.in. panele fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną z rekuperacją czy ogrzewanie podłogowe. Do wykończenia wnętrz użyto wysoce paroprzepuszczalny, „oddychający” tynk wapienny.

 

E4 Kampinoska

 

Projekt osiedla powstał w pracowni Beczak/Beczak/Architekci.

Zespół domów E4 Kampinoska zdobył nagrodę główną w polskiej edycji konkursu Fasada Roku 2021 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”, co otwiera przed nim drogę do rywalizacji na szczeblu międzynarodowym, w ramach Baumit Life Challenge.

 

Źródło: Baumit

 

Czytaj też:

Toruńska Vita – nowe mieszkania w stolicy

Osiedle Zielone Zamienie – IV etap

Pasaż Aniński – II etap osiedla

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.