Dworzec PKP Grudziądz w przebudowie

16.08.2023

Dworzec PKP Grudziądz zostanie odnowiony i zmodernizowany. Wartość inwestycji wyniesie 59,9 mln zł.

 

Dworzec PKP Grudziądz

 

Dworzec PKP Grudziądz został wybudowany w latach 1963–1965 i jest cennym przykładem powojennego modernizmu. Zaprojektował go Zbigniew Czekanowski. Dworzec został oddany do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza, a w roku 2021 został wpisany do rejestru zabytków.

Dworzec PKP Grudziądz będzie zmodernizowany. Zakres realizowanych prac obejmie m.in. wymianę fasady zewnętrznej z konstrukcją oraz stolarką. Wykonane zostanie także docieplenie budynku od zewnątrz. Naprawiony będzie dach, a na nim zamontowane panele fotowoltaiczne.

 

Dworzec PKP Grudziądz

 

Przebudowane i wyremontowane zostanie również wnętrze dworca w Grudziądzu, z zachowaniem i odtworzeniem elementów historycznych. Z kolei podwieszany sufit z płyt pilśniowych zastąpią płyty laminowane HPL. Renowacji zostanie poddana także metaloplastyka oraz – po uprzednim oczyszczeniu – kamienne okładziny.

Zmodernizowany Dworzec PKP Grudziądz zostanie wyposażony w windę i pochylnie, a do dyspozycji pasażerów (na poziomie –1) zostaną oddane garaże oraz lokale usługowe. Na parterze znajdować się będą m.in.: hol, poczekalnia, kasy, ogólnodostępne toalety, posterunek SOK oraz lokale handlowe.

Umowę na modernizację zabytkowego Dworca Kolejowego PKP w Grudziądzu podpisano z firmą Budimex S.A. Wartość kontraktu to 59,9 mln zł. Prace potrwają 20 miesięcy, a w ich trakcie mieszkańcy będą korzystać z dworca tymczasowego.

 

Dworzec PKP Grudziądz

 

W ostatnim czasie Budimex oddał do użytku zmodernizowany zabytkowy dworzec w Białymstoku oraz dworzec we Włocławku. Zaawansowane prace trwają na dworcu w Toruniu oraz przy jednej z największych w Polsce inwestycji tego typu – Stacji Warszawa Zachodnia.

 

Źródło: Budimex S.A.

 

Czytaj także:

Gdańsk Główny otwarty

Łódź Kaliska w przebudowie

Rokiciny będą miały nowy dworzec

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in