Dworzec Bydgoszcz Zachód będzie przebudowany

08.06.2022

Dworzec Bydgoszcz Zachód po remoncie stanie się nowoczesnym obiektem. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą robót budowlanych.

 

Dworzec Bydgoszcz Zachód

 

Historyczny dworzec Bydgoszcz Zachód zostanie przebudowany przez Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane AGAD sp. z o.o. z Torunia. Renowację przejdzie m.in. elewacja, która zyska nową kolorystykę. Pojawi się na niej nowy zegar oraz podświetlany napis z nazwą stacji. Przed wejściem do poczekalni powstanie zadaszony przedsionek, w którym również będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu.

Wnętrze poczekalni będzie utrzymane w bieli i szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji oraz wielkoformatowej szklanej witrynie w obrębie wejścia głównego. Zostanie zainstalowane nowoczesne oświetlenie w formie kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni znajdą się ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Obok niej zostaną zlokalizowane toalety. Dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami poprzez wprowadzenie szeregu usprawnień, m.in. linii prowadzących z polami uwagi, oznaczeń w alfabecie Braille`a, map dotykowych dworca.

Dworzec Bydgoszcz Zachód stanie się również bardziej ekologiczny. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Ograniczenie strat ciepła ma zapewnić ocieplenie budynku oraz montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, wody i ciepła będzie odpowiadał system BMS (Building Managemnet System) sterujący urządzeniami oraz instalacjami. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring i systemy przeciwpożarowe.

Zagospodarowane na nowo będzie także otoczenie budynku. Zamontowane zostaną: nowoczesne oświetlenie, ławki i kosze. Zostanie ułożona nowa nawierzchnia, a przy budynku zaplanowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Dokumentację projektową wykonała pracownia WK Architekci sp. z o.o. ze Swarzędza. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP S.A., a jej koszt wynosi 4,31 mln zł brutto. Planowany termin zakończenia budowy to II kwartał 2023 r.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Przeczytaj też:

Pobiedziska i Kobylnica z przebudowanymi dworcami

Gorzkowice i Wilkoszewice mają nowoczesne dworce

Dolina Popradu zyska nowoczesne dworce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in