Data4 z pierwszym w Polsce centrum danych

20.06.2023

Data4 otwiera w Jawczycach k. Warszawy centrum danych. Docelowo na terenie kampusu powstaną 4 obiekty o łącznej mocy 60 MW.

 

Data4

 

Grupa Data4, europejski operator oraz inwestor w sektorze centrów danych, wybudowała pierwszy w Polsce kampus centrów danych w Jawczycach pod Warszawą, na działce o powierzchni 4 ha. Firma uzyskała tu najlepsze możliwości inwestycyjne pod względem długoterminowej rozbudowy kampusu.

W skład podwarszawskiej inwestycji wejdą 4 obiekty, których całkowity przydział mocy wyniesie 60 MW. Łączna dostępna powierzchnia ośrodka wyniesie 50 000 m² brutto, w ramach której do dyspozycji klientów będzie powierzchnia IT licząca 15 000 m² netto. Pierwsze centrum danych o mocy 8 MW jest już w fazie rozruchu i zajmuje ponad 2200 m² powierzchni netto, czyli „czystej” powierzchni użytkowej z wydzielonymi strefami kolokacyjnymi dla klientów. Kampus zostanie połączony światłowodowymi łączami telekomunikacyjnymi z sieciami dostępnymi w Warszawie, aby zapewnić dostęp do dużej liczby operatorów telekomunikacyjnych oraz pełnej powtarzalności procesów i rozwiązań wdrożonych w pozostałych kampusach Data4 na terenie Europy. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1 mld zł. Przygotowania do budowy kolejnego z etapów kampusu w Jawczycach już ruszyły.

 

Data4

 

Realizując zobowiązania w obszarze zrównoważonego rozwoju, Data4 zastosowało w podwarszawskim kampusie szereg technologii mających na celu zmniejszenie śladu węglowego centrum danych. Wdrażanie rozwiązań sprzyjających dekarbonizacji objęło zarówno etap budowy, jak i etap eksploatacji obiektu. Na każdym etapie inwestycji wykorzystywano mieszanki betonowe zoptymalizowane pod kątem obniżenia emisji CO2, a w celu zminimalizowania śladu węglowego wynikającego z transportu surowce dostarczano z możliwie najbliższych lokalizacji lub zostały przetransportowane koleją. Centrum danych Data4 zostało wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak system chłodzenia z użyciem gorących korytarzy czy brak podniesionej podłogi. W skład instalacji chłodniczej centrum wchodzą rury z tworzyw sztucznych.

Kluczowymi partnerami zaangażowanymi w proces inwestycji byli BCA Engineering Group, firma odpowiedzialna za commissioning, oraz AoDC (Art of Data Center), przedsiębiorstwo realizujące projekt i wykonanie instalacji elektrycznych.

Data4 dąży też do realizacji kompleksowego planu zarządzania wodą. W tym celu firma wykorzystuje najnowsze sprawdzone technologie, takie jak free-cooling i free-chilling, i pracuje nad udoskonaleniem technik nawilżania powietrza, optymalizacji temperatury w centrach danych oraz bada możliwości sztucznej inteligencji, która pomoże jeszcze bardziej zoptymalizować zużycie wody. Wskaźnik efektywności wykorzystania wody w obiekcie w Jawczycach równa się zeru ze względu na zastosowanie do chłodzenia wody krążącej w obiegu zamkniętym. W kwestii efektywności energetycznej Data4 dąży do wykorzystywania energii pochodzącej bezpośrednio ze źródeł odnawialnych, a klienci firmy w Polsce otrzymają do dyspozycji narzędzie Green Dashboard, dzięki któremu będą mogli monitorować ślad środowiskowy wynajętej infrastruktury i wyposażenia, oraz otrzymają gwarancję pochodzenia używanej energii elektrycznej. Dostęp do narzędzi pozwoli im ocenić wpływ infrastruktury IT na środowisko, a finalnie pomoże w prowadzeniu obowiązkowego raportowania ESG.

 

Źródło: Grupa Data4

 

Czytaj także:

IPT Fiber z nowym centrum badawczo-rozwojowym

Technologia FCH: redukcja emisji CO2 energią z wód gruntowych

Rola systemów automatyki budynkowej w kontekście zrównoważonego budownictwa jednorodzinnego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in