Budowa 100 obwodnic w 2020 roku

31.12.2020

Budowa 100 obwodnic w ramach rządowego programu rozpoczęła się w 2020 roku. Podpisano umowy na budowę 3, dla 10 trwają przetargi na realizację, 32 czekają na wykonawców dokumentacji projektowej, a dla 55 obwodnic trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów na dokumentację lub uzgodnienia programów inwestycji przez Ministra Infrastruktury.

 

Budowa 100 obwodnic jest realizowana w ramach z rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030 (PB100). Łączna długość planowanych dróg wyniesie ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Podstawowym celem programu 100 obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo na drogach. Koszt realizacji został oszacowany na blisko 28 mld zł.

W realizacji są trzy obwodnice o łącznej długości 19,9 km i wartości 420 mln zł. Obecnie prowadzone są postępowania przetargowe na realizację kolejnych dziesięciu obwodnic o łącznej długości 87,2 km i wartości ok. 1,9 mld zł. W najbardziej złożonym i wymagającym etapie przygotowania jest 87 obwodnic o łącznej długości ok. 744,1 km.

 

Budowa 100 obwodnic

 

Budowa 100 obwodnic – stan realizacji

Obecnie ogłoszone są 42 postępowania przetargowe. 10 przetargów na realizację zadań o łącznej długości 87,2 km oraz 32 na dokumentację dla zadań o łącznej długości około 230 km. 55 zadań o łącznej długości ok. 436 km jest na etapie przygotowania, co oznacza, że trwają prace zmierzające do ogłoszenia przetargu na dokumentację lub trwają uzgodnienia programów inwestycji przez Ministra Infrastruktury.

W opracowaniu jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej dla 29 zadań.

Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 (6 km) trwa opracowywanie projektu budowlanego i projektów wykonawczych – w grudniu podpisano umowę z wykonawcą. Również w grudniu br. ogłoszono przetarg na opracowanie Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (STEŚ-R) dla budowy obwodnicy Sidziny w ciągu drogi krajowej nr 46.

W pierwszej połowie grudnia otwarto oferty w przetargu na dokumentację dla czterech obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim: Nowej Wsi Wielkiej, Strzelna, Brześcia Kujawskiego oraz Kowalewa Pomorskiego. W województwie małopolskim otwarto oferty złożone w ramach postępowania przetargowego na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28.

Na początku listopada 2020 r. otwarto z kolei oferty złożone w przetargach na opracowanie Studium korytarzowego i STEŚ-R dla obwodnic Wielunia oraz Łowicza.

W województwie śląskim podpisano umowy na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnic Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78.

Jesienią ogłoszono także przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Sztumu w ciągu DK55 w woj. pomorskim oraz obwodnic Kruszwicy w ciągu DK62 oraz Lipna w ciągu DK67 na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Dla pięciu zadań trwa opracowanie dokumentacji STEŚ. Są to obwodnice Kalisza w ciągu DK25, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15, Stargardu w ciągu DK20, Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3 oraz Brzezin w ciągu DK72 i Błaszek w ciągu DK12.

Obecnie trwają prace nad opracowaniem Koncepcji programowej dla obwodnicy Tarnowa w ciągu DK73, zaś projekt budowlany jest opracowywany dla obwodnicy Wadowic w ciągu DK28 i Dzwoli na DK74.

Dokumentacja STEŚ jest gotowa dla obwodnic: Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 i Srocka na DK12 oraz trzech na DK73: Pilzna, Jasła oraz Brzostka z Kołaczycami.

W grudniu podpisano umowy na realizację trzech obwodnic Lipska, Smolajn i Wąchocka.

W 2020 roku oprócz trzech powyższych obwodnic (umowy podpisane w grudniu) ogłoszono także przetargi na realizację obwodnic Brzezia w ciągu DK25, Pułtuska w ciągu DK61 (obie w systemie tradycyjnym) oraz w systemie „projektuj i buduj” – Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22, Suchowoli i Sztabina w ciągu DK8, Grzymiszewa w ciągu DK72, Żodynia w ciągu DK32 i Gostynia w ciągu DK12, Szczecinka w ciągu DK20 oraz Gryfina w ciągu DK31.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030 w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy zostaną ogłoszone postępowania przetargowe na realizację kolejnych obwodnic. Będą to m.in. obwodnica m. Dzwola w ciągu DK74, obwodnica Strykowa w ciągu DK32 oraz obwodnica m. Kostrzyn nad Odrą na DK31.

 

Źródło: GDDKiA

 

Czytaj także: Obwodnica Bydgoszczy otwarta

Obwodnica Wałbrzycha – postęp prac na budowie

Powstaną obwodnice Siedlec i Zambrowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.