22. Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku

08.11.2016

Wdniach 5-7 października br. na kolejnej ciechocińskiej konferencji naukowo-technicznej spotkali się praktycy, eksperci i prawnicy zajmujący się zamówieniami publicznymi na roboty budowlane.

Temat konferencji „Cena lub koszt cyklu życia – nowe uwarunkowania w zamówieniach publicznych na roboty budowlane” nawiązywał do zmian i konsekwencji tych zmian w obszarze znowelizowanej ustawy Pzp z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (opublikowana 13 lipca 2016 r. w Dz.U. poz. 1020, weszła w życie 28 lipca 2016 r.).

 

 

W trakcie obrad prelegenci przedstawili interesujące wykłady, które wywołały szereg merytorycznych pytań i gorącą wymianę poglądów. W dyskusjach koncentrowano się wokół nowych możliwości i ograniczeń w obszarze robót budowlanych w zamówieniach publicznych wynikających z obecnych przepisów prawa. Omówiono nowe kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty – kryterium kosztu i możliwość wykorzystania rachunku kosztów cyklu życia. Zagadnienia z tym związane wzbudziły najwięcej wątpliwości i emocji.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne. Pierwszy, prowadzony przez przedstawiciela KAPE SA, koncentrował się wokół tematyki wdrożenia rachunku kosztów cyklu życia LCC w polskich zamówieniach publicznych. Drugi nawiązywał do istotnych zmian w Pzp – dalszego ograniczenia przez ustawodawcę kryterium ceny jako jedynego kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty oraz kryterium kosztu. Już od dwóch lat podczas konferencji ciechocińskich poruszane są zagadnienia związane z BIM. W tym roku nie mogło zabraknąć tego tematu, gdyż w znowelizowanej ustawie Pzp zaimplementowano przepisy dyrektywy w tej sprawie. Zmiana ta już od dawna była wyczekiwana wśród uczestników procesu inwestycyjnego.

Pełna relacja z konferencji na www.raportsekocenbud.pl.

 

Mariola Gala-de Vacqueret

redaktor naczelna wydawnictw SEKOCENBUD

Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych PROMOCJA Sp. z o.o.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.