Szyby w Kwielicach powstają zgodnie z planem

05.08.2014

Głębienie szybu GG-1 w Kwielicach przebiega według harmonogramu – po ponad pół roku drążenia metodą mechaniczną na koniec lipca szyb osiągnął głębokość 250 m. Intensywne prace trwają również przy szybie wentylacyjnym SW-4.

W połowie lipca na budowie szybu GG-1 zamontowany został 146 pierścień tubingowy. Oznacza to, że po siedmiu miesiącach drążenia z wykorzystaniem mechanicznego urabiania skał, szyb osiągnął głębokość 229,3 m w obudowie i 231,7 m w wyłomie. Prace będą prowadzone aż do poziomu 380 m, po czym zmianie ulegnie wyposażenie szybu, a miejsce kombajnu szybowego zajmie pierścień montażowy tubingów. Zmieni się wówczas metoda urabiania skał – mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. – Od tego momentu głębienie będzie się odbywać za pomocą robót strzałowych. PeBeKa opracowała specjalną technologię prowadzenia tych prac, która minimalizuje szkodliwe działanie detonacji na otaczający górotwór i instalację mrożeniową.

 

Szyb GG-1 zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości ok. 500 m na północny zachód od centrum Kwielic. To trzydziesty pierwszy szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź S.A. – umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m, na północ od obecnie eksploatowanych złóż w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice oraz Rudna. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1, którego głębienie potrwa pięć lat, to głębokość ok. 1 340 m, średnica w świetle obudowy 7,5 m.

 

Intensywne prace przebiegają pomyślnie również przy szybie wentylacyjnym-wdechowym SW-4. Po zakończeniu etapu głębienia, wyposażenie szybu zostało przystosowane do prac związanych z wydobywaniem kamienia. Zdemontowano infrastrukturę pomocniczą, wykorzystywaną na wcześniejszych etapach budowy. Na poziomie 1209 m specjaliści PeBeKa zamontowali urządzenia do załadunku kubłów na podszybiu. Przebudowali również układ zasilania i sygnalizacji szybowej. W maju szybem SW-4 ruszyło ponadto wydobywanie kamienia powstającego z przybierek pod stację wentylatorów. Każdego dnia wydobywane jest około 240 m³ urobku.

 

Zarówno GG-1 jak i SW-4 to ważne inwestycje dla całej grupy KGHM i cieszy nas fakt, że prace przy tych dwóch jednocześnie realizowanych inwestycjach przebiegają planowo – podkreśla prezes Kulicki. – Po zakończeniu prac GG-1 umożliwi dotarcie do najgłębszych pokładów rudy miedzi. Z kolei SW-4 poprawi warunki wentylacyjne, co zapewni większą efektywność przewietrzania chodników kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.