Rozbudowa DW 604 z drogowym odcinkiem lotniskowym

29.06.2020

Rozpoczęła się przebudowa DW 604 wraz z drogowym odcinkiem lotniskowym o łącznej długości 12,5 km.

 

 

DW 604 wraz z drogowym odcinkiem lotniskowym (DOL) stanowi połączenie Nidzicy z Wielbarkiem i znajduje się w obrębie obszarów Natura 2000 oraz chronionego krajobrazu, granicząc także z Puszczą Napiwodzko-Ramucką. W zakres inwestycji wchodzi rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 604 o łącznej długości 12,5 km, w tym 3,24 km odcinka lotniskowego.

Drogowy odcinek lotniskowy powstał jeszcze w czasach Układu Warszawskiego i pełnił funkcję infrastruktury obronnej. Ma on cztery pasy, które w razie potrzeby mogą służyć jako lotnisko rezerwowe dla samolotów wojskowych, a w sytuacjach awaryjnych umożliwia lądowanie jednostkom cywilnym.

Wzdłuż trasy biegnie także nieczynna linia kolejowa nr 225, która przecina drogę w 30+493 km. W miejscowości Ruskowo znajduje się bezwyznaniowy cmentarz wojskowy z czasów I Wojny Światowej, który koliduje z budową, dlatego w ramach realizowanych prac zostanie przeniesiony w inne miejsce.

Przebieg projektowanego odcinka DW 604 znajduje się w jej obecnym śladzie. W ramach inwestycji przebudowana zostanie gruntownie konstrukcja drogi, wprowadzone korekty geometrii łuków, jak również przebudowie poddane zostaną skrzyżowania. Ruch pieszy i rowerowy będzie wydzielony z jezdni oraz wybudowane zostaną przystanki autobusowe. Przebudowie podlegać będą także: kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, 4 przepusty stalowe pod jezdnią, przepusty pod zjazdami, oświetlenie na terenie zabudowanym, urządzenia teletechniczne, urządzenia elektroenergetyczne oraz zbiorniki retencyjne.

Zadanie zrealizuje w formule „buduj” firma STRABAG Sp. z o.o. w ramach umowy podpisanej z Województwem Warmińsko-Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Na realizację zadania wyznaczono 14 miesięcy (nie licząc okresu zimowego) – od kwietnia 2020 r. do września 2021 r .Łączna wartość inwestycji wyniesie 97 mln zł brutto.

 

 

Budowa w liczbach:

  • mieszanki MMA – 37 000 Mg
  • beton nawierzchniowy na fragmencie DOL – 28 000 m³
  • mieszanka kruszyw łamanych – 63 000 Mg
  • betony i stabilizacje – 65 000 m³
  • wykopy – 70 000 m³
  • nasypy – 250 000 m³

 

Zdjęcia: STRABAG Sp. z o.o.

 

Czytaj także: Budowa S1. Odcinek Przybędza – Milówka z dwoma tunelemi

Rozbudowa drogi krajowej Przemyśl – Medyka

Przebudowa DK18

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.