Remont mostu na trasie Szczecin – Świnoujście

09.07.2019

Na kolejowej trasie ze Szczecina do Świnoujścia rusza remont mostu nad rzeką Dziwną. Dwustumetrowa konstrukcja na Wyspę Wolin jest remontowana za 25 mln zł. Po modernizacji pociągi pojadą nawet 6 razy szybciej – z prędkością do 120 km/h.

Wzmocniona przeprawa umożliwi sprawny transport cięższych ładunków do portu w Świnoujściu. Most nad Dziwną ma długość ponad 200 metrów. Znajdują się na nim trzy przęsła stalowej konstrukcji – każdy z nich o długości 66 metrów i wadze 165 ton. Odnowiona konstrukcja mostu pozwoli nawet na 6-krotne podniesienie prędkości pociągów – z 20 km/h do 120 km/h.

 

Zobacz: Stargard – Szczecin Dąbie: modernizacja trasy kolejowej za 600 mln zł

 

Fot. Most kolejowy nad Dziwną. Trasa Szczecin – Świnoujście

Remont mostu kolejowego na linii Szczecin – Świnoujście. Szczegóły i zakres

Prace na moście nad rzeką Dziwną będą prowadzone w dwóch etapach. W lipcu 2019 r. na moście prowadzona jest rozbiórka torów przed i za obiektem. Wykonawca stawia rusztowania przy filarach. Początkowo prace prowadzone będą przy torze nr 1. Po zakończeniu wszystkich prac po jednej stronie mostu, roboty rozpoczną się na torze nr 2. Przez przeprawę przejeżdża łącznie około 46 pociągów towarowych i pasażerskich w ciągu doby. Roboty zostały zaplanowane w taki sposób, by nie powodować utrudnień w ich kursowaniu.

 

W ramach prac wykonawca wymieni tory oraz słupy sieci trakcyjnej. Zostanie wzmocniona konstrukcja obiektu. Poprawi się także estetyka mostu. Metalowa konstrukcja zostanie pomalowana oraz odnowione zostaną filary i przyczółki. Wzmocniony zostanie także nasyp przed i za mostem, co podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

 

Podróżni z efektów prowadzonych prac skorzystają już pod koniec 2020 roku. Wartość inwestycji wynosi prawie 25 mln złotych netto. Remont mostu na trasie Szczecin – Świnoujście prowadzony jest ze środków własnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Zobacz: Budowa tunelu w Świnoujściu

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.