Przystosowanie bloku 460 MW w Łagiszy do norm BAT

28.05.2019

Dostosowanie bloku 460 MW w Łagiszy do zaostrzonych norm emisji, tzw. konkluzji BAT, będzie rezultatem projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego przetestowania wprowadzenia nowych sorbentów do procesu technologicznego wytwarzania energii elektrycznej.

 

W bloku 460 MW w Łagiszy osiągnięto poziom emisji związków chloru w spalinach poniżej limitów BAT

 

W czasie testów w Elektrowni Łagiszy, mimo zastosowania węgla o wysokiej zawartości chloru, osiągnięto poziom emisji związków chloru w spalinach poniżej limitów wskazanych w BAT (Best Available Techniques). Osiągnięcie tego celu umożliwi dalszą pracę bloku 460 MW w Łagiszy w sposób uzasadniony ekonomicznie, w tym skorzystanie z mechanizmu rynku mocy. Grupa TAURON zaoszczędzi ponad 100 mln zł.

– Mając na uwadze wyzwania płynące ze zbliżającego się terminu wdrożenia konkluzji BAT, w naszych elektrowniach zrealizowaliśmy szeroki, sześciomiesięczny program testów różnych addytywów. W elektrowni Łagisza przetestowaliśmy trzy rodzaje sorbentów. W wyniku testów potwierdziliśmy możliwość osiągnięcia wymogów BAT dotyczących emisji związków chloru bez konieczności budowy kosztownych instalacji odsiarczania spalin i ich odchlorowania – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. – W konsekwencji projekt badawczo-rozwojowy o wartości dwóch milionów złotych przyniesie ograniczenie nakładów inwestycyjnych na poziomie ponad 100 mln złotych.

Przetestowano trzy rodzaje sorbentów: dwa oparte na związku wapnia i jeden zawierający związek sodu. W trakcie testów dostarczone w postaci pyłu sorbenty, o zróżnicowanej granulacji, były wprowadzane do kanału spalin kotła fluidalnego bloku 460 MW w Łagiszy, w miejscu optymalnym dla skutecznego przeprowadzenia oczekiwanych reakcji. Na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych i pomiarów emisji w spalinach możliwe było potwierdzenie skuteczności testowanej technologii.

 

Przyjęte przez Unię Europejską w 2017 r. konkluzje BAT nakładają na duże obiekty energetycznego spalania restrykcyjne wymogi środowiskowe dotyczące mniejszej emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłu, chlorowodoru, rtęci i fluorowodoru już od 2021 r.

W celu ograniczenia nakładów finansowych na dostosowanie bloków węglowych do konkluzji BAT, od ubiegłego roku Grupa TAURON prowadzi testy różnego rodzaju sorbentów w celu obniżenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Oprócz bloku 460 MW w Łagiszy, wtrysk sorbentów testowano także w mniejszej skali na blokach 50 MW Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II. Sprawdzano też możliwość ograniczenia emisji tlenków azotu poprzez wtrysk płynnych dodatków katalitycznych na blokach klasy 200 MW w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia III.

 

Czytaj też: Budowa kogeneracyjnego bloku spalającego biomasę w Elektrociepłowni Kalisz-Piwonice

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.