Posejdon – nowy kompleks mixed-use w Szczecinie

25.05.2020

Posejdon to obiekt typu mixed-use powstały dzięki rozbudowie i modernizacji dawnego domu towarowego Posejdon przy Bramie Portowej w Szczecinie.

 

Fot. Marcin J®dra

 

Posejdon to nowoczesny i ekologiczny kompleks biurowo-konferencyjno-hotelowy przy ul. Niepodległości 60, wart 350 mln zł. Ma 11 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Jego powierzchnia użytkowa wynosi w sumie 49172 m². W budynku znajduje się blisko 18 000 m² powierzchni biurowej klasy AA, ok. 5000 m² powierzchni handlowo-usługowej oraz dwa hotele sieci Marriott: czterogwiazdkowy Courtyard oraz trzygwiazdkowy Moxy, które będą miały łącznie 255 pokoi. Dodatkowo znajduje się tu również największe i najnowocześniejsze centrum kongresowe w Szczecinie na prawie 1000 osób.

Obiekt wchodzi w fazę operacyjną – kolejni najemcy powierzchni biurowej wprowadzają się do budynku, uruchomione zostały już również pierwsze sklepy. Otwarcie dwóch hoteli ma nastąpić w II połowie 2020 roku.

– W ciągu czterech lat spółka PORTO nie tylko zrewitalizowała przedwojenny dom towarowy, ale rozbudowała go tworząc w samym sercu Szczecina największy w tym mieście kompleks typu mixed-use – powiedział Marcin Woźniak, prezes spółki – właściciela Posejdona.

 

Fot. Radek Kurzaj

 

Zgodnie z deklaracją dewelopera, Posejdon to także największy zrealizowany w ostatnim czasie w Polsce budynek o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly Zero Emission Building), z wyprzedzeniem spełniający wchodzące w 2021 roku restrykcyjne normy ograniczające emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Budynek dysponuje m.in. dwoma własnymi źródłami energii odnawialnej – geotermalnym i słonecznym. Potwierdzeniem wysokiej jakości projektu w zakresie norm ekologicznych jest certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM na poziomie Excellent. Wśród ekologicznych rozwiązań w obiekcie zaprojektowano także ogólnodostępne patio z największą w Polsce zieloną ścianą wewnętrzną o powierzchni 150 m² ze specjalnie dobranymi roślinami. Niedługo do dyspozycji wodwiedzających kompleks będzie oddany taras widokowy na 35 piętrze z podniebnym barem na dachu budynku.

Inwestorem kompleksu jest spółka Porto, generalnym wykonawcą – PB Calbud, a za projekt jest odpowiedzialne Federacyjne Biuro Architektoniczne. Budowa trwała od października 2016 r. do grudnia 2019 r. Obiektem będzie zarządzać firma doradcza Savills.

 

Czytaj także: Certyfikacja zielonych budynków. Raport 2020

Rozbudowa Panattoni Park Szczecin I

Rusza rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.