Pomówmy o BIM – podcasty dla branży budowlanej

25.05.2020

„Pomówmy o BIM” to podcasty na temat dobrych praktyk w pracy z BIM, przedstawione przez przedstawicieli sektora architektoniczno-budowlanego.

 

Fot. profit_image – stock.adobe.com

 

Tematyka podcastów „Pomówmy o BIM” przygotowanych przez Autodesk dotyczy takich kwestii, jak: codzienna praca w BIM, czy na współpracę z innymi uczestnikami procesu wpływa korzystanie z jednego modelu, porady dla firm, które są w przededniu podjęcia decyzji o przejściu na BIM. Swoimi doświadczeniami dzielą się generalni wykonawcy – Strabag oraz Warbud oraz biura projektowe – APA Wojciechowski Architekci, Fort Polska, WXCA.
 

BIM staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Jak wynika z raportu „BIM, współpraca, chmura w polskim budownictwie” korzysta z niego już 43% architektów i projektantów, co oznacza ponad 70-procentowy wzrost w stosunku do 2015 r. Z pracowni projektowych wychodzi na place budowy i dalej do zarządzania obiektem.

Jako generalny wykonawca korzystamy z BIM przede wszystkim w zakresie pozwalającym na ograniczenie ryzyka związanego z prowadzeniem inwestycji. Dokonuje się to podczas dialogu z inwestorem, dotyczącego uzgadniania szczegółów projektowych. BIM pozwala na sprawdzenie, czy dany projekt jest opłacalny. Możemy sprawdzić koszty prowadzenia inwestycji, w zależności od wybranego wariantu, w momencie tworzenia cyfrowego bliźniaka, a nie na etapie realizacji projektu. Jesteśmy w stanie zaprezentować inwestorowi to, jak będzie wyglądał proces budowy, harmonogram i czas realizacji – opowiada Albert Krupiński, dyrektor Biura Digitalizacji w Strabag.

BIM zmienia wiele zarówno w pracy projektanta, jak i we współpracy pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego. BIM jest bardzo uporządkowany, transparentny i jednoznaczny. Od początku trwania projektu wszyscy wiedzą, jakie cele powinni zrealizować i w jaki sposób do tego dążyć – mówi Aleksandra Zielazna-Pawlukiewicz, Project Manager w Fort Polska

BIM usprawnił współpracę międzybranżową. Kiedyś wykrywanie prostych kolizji zajmowało dużo czasu. Teraz jest to zdecydowanie łatwiejsze. BIM daje nam też możliwość bardziej elastycznego reagowania na potrzeby klientów. Jesteśmy w stanie sprawdzić więcej wariantów, dać bardziej wyważone i przemyślane odpowiedzi. Możemy także wyciągnąć dla inwestorów na każdym etapie taki pakiet informacji, który w ich pracy jest niezbędny – oceniają Marcin Kruk, architekt, BIM Manager i Krzysztof Budzisz, architekt, Associate w WXCA.

 

Czytaj też:

W trakcie podcastów „Pomówmy o BIM” rozmówcy opowiadają także o tym, że przejście z 2D na BIM wymaga planu, przeszkolenia pracowników, przemyślenia i zmiany procesów, a także wypracowania nowych sposobów postępowania. Trzeba być otwartym na zmiany, zwłaszcza że BIM staje się nieodłącznym elementem inwestycji.

Trzeba po prostu zacząć: przeszkolić się, a potem próbować na sobie – wytworzyć własne standardy. Moje doświadczenie wskazuje, że po wejściu w proces, nie chce się już z niego wychodzić. BIM nie zmniejsza ilości pracy dla architekta, ale nadaje jej większy sens. Pozwala skupić się na tym, do czego architekt jest stworzony – na projektowaniu. A wszystkie wyliczenia powierzchni czy zestawienia powstają automatycznie – twierdzi Szymon Wojciechowski, szef APA Wojciechowski Architekci.

Wprowadzenie BIM oznacza zmianę w mentalności. Trzeba wierzyć, że to możliwe i być przygotowanym na to, by zadbać o najsłabsze ogniwo – to niezautomatyzowane, jakim jest człowiek. BIM jest świetnym narzędziem w doświadczonych rękach. Ale od samego początku należy to przyszłym użytkownikom tłumaczyć i nie tylko odpowiadać na najprostsze pytania: do czego to narzędzie ma być stosowane?, jak z nim współpracować?, ale przede wszystkim pokazywać efekty. Trudno jest zmienić wieloletnie przyzwyczajenia, ale to absolutnie wykonalne. Trzeba jedynie odszukać w zespole entuzjastów, którzy nie boją się nowych technologii, którzy chętnie je przetestują, porównają novum z dotychczasowymi zasadami pracy i standardami. Pasjonaci są nośnikiem zmian i, bez dwóch zdań, najlepszym motorem napędowym – mówi Jakub Kulig, kierownik Zespołu ds. wdrożenia BIM w Warbud.

 

Podcasty są dostępne na: https://www.autodesk.pl/campaigns/2d-bim/podcasty

 

Przeczytaj także:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.