Łódź buduje Orientarium

25.05.2020

Orientarium zajmie blisko połowę terenu łódzkiego ZOO. W ramach projektu powstaną nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, część konferencyjna oraz zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2018 roku.

 

Prace przy budowie Orientarium rozpoczęły się od wykonania wykopu głębokości około 6 m. Potem stawiane były ściany szczelinowe, a następnie wykonano płytę denną. Z początkiem 2019 roku Orientarium zaczęło wychodzić nad poziom gruntu. W połowie 2019 roku rozpoczął się montaż dźwigarów dachowych. Dach Orientarium jest membranowy i przezroczysty, dzięki czemu będzie dostęp światła dziennego do środka budynku. W styczniu 2020 rozpoczął się montaż akrylowego tunelu ze ścianą o grubości 12 centymetrów. Tunel, którego elementy powstały w Australii, będzie miał ponad 25 metrów długości i musi wytrzymać napór 2,5 miliona litrów wody. Do czerwca 2020 roku będą trwały prace wykończeniowe w tunelu i basenach. W maju 2020 r. rozpoczęły się prace nad tematyzacją i zagospodarowaniem wybiegów wewnętrznych (sztuczne skały, wyposażenie, podłoża dla zwierząt), rozpoczęto montaż poręczy i posadzek żywicznych. Trwa montaż elementów aranżacji budynku m.in. sztucznych skał i drewnianej plumerii pod dachem. Rozpoczynają się prace przy zagospodarowaniu terenu zewnętrznego. Orientarium ma zająć 2 ha powierzchni, do tego dojdzie 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Planowany termin zakończenia inwestycji to maj 2021 roku.

 


Wizualizacja Orientarium w Łodzi

Co zobaczymy w Orientarium?

W Orientarium będzie można podziwiać faunę oceaniczną z rekinami, płaszczkami i różnymi rybami, a także rafę koralową. Znajdzie się w nim miejsce dla słoni indyjskich, basen ze słoną wodą i podwodnym tunelem dla zwiedzających oraz dżungla dla zwierząt. Będzie to przestrzeń ekspozycyjna dla zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej. Dzięki odpowiednim roślinom, temperaturze i wilgotności w Orientarium będzie można poczuć się jak w tropikach. Rośliny do egzotycznej dżungli przyjadą z Laosu, Filipin i Hong Kongu.

Polecamy też:

 

 

Dzięki nowej inwestycji w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe gatunki zwierząt: orangutany, pantery mgliste, rekiny, niedźwiedzie malajskie, gibony, dzioborożce, langury, szpaki balijskie i płaszczki. Wznowiona też zostanie hodowla niektórych gatunków zwierząt np. słoni indyjskich.

 

 

 

 

 

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in