Nova Silesia – nowy projekt biurowo-hotelowy w Katowicach

20.02.2020

Kompleks biurowo-hotelowy Nova Silesia powstanie w centrum Katowic, w miejscu dawnego hotelu Silesia, zbudowanego w latach 70. XX w.

 

 

Na działce o powierzchni ponad 9000 m² przy ul. Ks. Piotra Skargi w Katowicach powstaną: hotel o powierzchni blisko 5000 m² oraz dwa budynki biurowe o powierzchni 30 000 m². Hotel będzie miał 7 kondygnacji i 150 pokoi hotelowych, natomiast biurowce – 14 kondygnacji. W hotelu rozbudowana zostanie otwarta strefa spotkań i powstanie bar na parterze.

Zgodnie z wytycznymi planu zagospodarowania przestrzennego miasta, co najmniej 70% parterów budynków ma być przeznaczonych na usługi publiczne.

Wygląd zewnętrzny Novej Silesii odzwierciedlać będzie jej charakter: proste, powtarzalne elementy, materiały wysokiej jakości, przywiązanie do detali.

– Konstrukcja biurowców zostanie wykonana z prefabrykowanych elementów żelbetowych, a sama fasada pomyślana jest jako nowoczesna elewacja elementowa. Z jednej strony taka technologia narzuca pewne ograniczenia związane z przestrzenną formą obiektu, zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Z drugiej strony może jednak zapewnić solidne ramy do stworzenia budynków, które są przemyślane i piękne w swojej prostocie. Dodatkowo, atutem tego typu realizacji jest szybkość i dokładność montażu, a także fakt, że do wykonania zadania wymagany jest stosunkowo niewielki plac budowy, co w przypadku lokalizacji w centrum miasta ma szczególne znaczenie – mówi Rafał Kociatkiewicz, Project Manager Vastint Poland – inwestora kompleksu.

 

 

Kompleks zostanie zrealizowany według zasad zrównoważonego rozwoju i będzie certyfikowany zgodnie z międzynarodowymi standardami dla budynków energooszczędnych – LEED na poziomie Gold oraz równolegle według kryteriów certyfikatu WELL.

Budynki zostały rozmieszczone w taki sposób, aby zagwarantować swobodny przepływ ruchu pieszego przez teren działki. Pomiędzy biurowcami a Supersamem powstanie ogólnodostępny pasaż dla pieszych, a w środku kompleksu – publiczny plac z dużą ilością zieleni. Obszar w bezpośrednim otoczeniu budynków zostanie wyrównany, bez ogrodzeń i barier, które mogłyby utrudniać poruszanie się osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Ruch pojazdów na terenie Novej Silesii zostanie zminimalizowany. Z wyjątkiem małego podjazdu dla autobusu i kilku miejsc przed hotelem, wszystkie miejsca parkingowe będą znajdować się w podziemnym garażu. Obiekty biurowe będą miały dwukondygnacyjny garaż, dostępny także dla mieszkańców Katowic w dni wolne od pracy. Nieduży parking dla gości hotelowych pozwoli na dalsze ograniczenie ruchu kołowego związanego z potrzebami personelu hotelowego w pobliżu skrzyżowania ulic Skargi i Wincklera. Planowana w projekcie liczba stojaków rowerowych jest zgodna ze standardami kształtowania infrastruktury rowerowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z 2018 r.

Projekt architektoniczny: APA Wojciechowski.

 

Przeczytaj też: Face2Face Business Campus w Katowicach – I etap oddany do użytku

Biurowiec przy Korfantego w Katowicach

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.