Nietypowa inwestycja – wieża widokowa na Śnieżniku

16.07.2020

Gmina Stronie Śląskie wybuduje wieżę widokową na Śnieżniku. Wybrano projekt i wykonawcę inwestycji. Jak będzie wygladała ta oryginalna budowla? WIZUALIZACJE

Wieża widokowa na Śnieżniku – historia

Wieża na Śnieżniku powstała pod koniec XIX wieku i składała się z dwóch przylegających do siebie wież i schronu turystycznego. Z powodu złego stanu technicznego, w 1973 r. budowla została wyburzona.

 

 

W 2012 r. Związek Gmin Śnieżnickich (Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie i Międzylesie) rozpoczął realizację projektu „Wieża Trzech Kultur. Wykonanie dokumentacji odbudowy wieży widokowej na Śnieżniku”. Realizacja projektu zakończyła się w maju 2013 roku. Wybrano koncepcję architektoniczną pracowni Januszówka z Bielska Białej. Następnie wykonano dokumentację budowlaną, a w 2014 r. inwestycja otrzymała pozytywną opinię Dyrekcji Regionalnej Ochrony Środowiska we Wrocławiu, a Starostwo Powiatowe w Kłodzku wydało pozwolenie na budowę.

 

Jak będzie wyglądała nowa wieża widokowa na Śnieżniku?

Budowla będzie wykonana w konstrukcji stalowej, posadowionej na żelbetowych fundamentach. Najwyższy element wieży będzie miał wysokość: 34,16 m, a platforma widokowa znajdzie się na wysokości 29,96 m. Obudowa konstrukcji (do zwężenia) zostanie obłożona kamieniem (z wykorzystaniem kamieni ze starej wieży). Taras widokowy oraz prosta część wieży będzie szklona taflami ze szkła laminowanego.

 

 

 

Szacowany koszt inwestycji to 12 mln zł. Wykonawcą została Firma Ogólnobudowlana Marcin Skoczeń z Wrocławia. Termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec września 2021 roku.

Urząd Gminy w Stroniu Śląskim

Zobacz też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.