Nice Brasil – nowy kompleks fabryczny w Brazylii

21.06.2023

Nice Brasil to nowoczesny i zrównoważony środowiskowo projekt o powierzchni 20 000 m². Będzie jednym z międzynarodowych centrów R&D Nice.

 

Nice Brasil

 

Nice Brasil w Limeira w Brazylii to nowa siedziba i kompleks przemysłowy oparty na stylu „show factory” międzynarodowego producenta rozwiązań Home & Building management and Security.

Nice Brasil to inteligentna fabryka, inspirowana zasadami koncepcji Przemysł 4.0, z nowym podejściem do produkcji opartym na wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii mających na celu poprawę warunków pracy, stworzenie zrównoważonego modelu biznesowego oraz zwiększenie produktywności fabryk i jakości produkcji. Zajmujący 20 000 m², zatrudniający ponad 260 pracowników kompleks jest również jednym z międzynarodowych centrów badawczo-rozwojowych. Fabryka, zorientowana obecnie na linię produkcyjną napędów do bram garażowych, przesuwnych i skrzydłowych, będzie miała i komercjalizowała również produkty jednostki biznesowej Smart Home.

 

Nice Brasil

 

Kompleks Nice Brasil został zaprojektowana tak, aby spełniać wymogi certyfikacji LEED i stanowić punkt odniesienia dla zrównoważonej architektury przemysłowej. Główna fasada, zwrócona w stronę głównej drogi publicznej, jest dobrze oświetlona naturalnym światłem. Wnętrze składa się z dwóch pięter biurowych z częściami wspólnymi i przestrzeniami przeznaczonymi na szkolenia, a także atrium z widokiem na strefę produkcyjną i showroom, prezentujący główne rozwiązania firmy Nice.

Nowa siedziba została zaprojektowana tak, aby zmniejszyć zużycie energii poprzez szereg aktywnych i pasywnych środków architektonicznych, które wykorzystują warunki klimatyczne regionu i pozwalają obiektom oraz siedzibie głównej firmy działać całkowicie samowystarczalnie w określonych porach roku, obniżając emisję dwutlenku węgla zgodnie z globalnymi celami firmy w zakresie redukcji emisji.

 

Nice Brasil

 

Charakterystyczny dach budynku, główny element architektoniczny Nice Brasil, jest także najważniejszym pasywnym urządzeniem kontrolującym środowisko kompleksu: chroni przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym podczas najgorętszych miesięcy w roku i pozwala na dostęp rozproszonego naturalnego światła do wszystkich pomieszczeń wewnętrznych. Fasada zawiera otwierane sekcje, dzięki czemu cały budynek może cieszyć się naturalną wentylacją przez dwie trzecie roku.

Powierzchnia produkcyjna działa bez konieczności chłodzenia czy ogrzewania, dzięki połączeniu masy termicznej i naturalnej wentylacji. W showroomach oraz biurach istnieje system mieszany, który zachęca do korzystania z naturalnej wentylacji, zmniejszając ogólne obciążenie chłodnicze.

 

Nice Brasil

 

Kolejną istotną kwestią jest to, że miasto Limeira charakteryzuje się wysokimi kątami nasłonecznienia, a dzięki zastosowaniu poziomego nawisu i optymalizacji jego głębokości możliwe było stworzenie pełnego cienia na elewacjach ze szkła w centralnych porach dnia, redukując padające promieniowanie o 47% i unikając ryzyka przegrzania. Dodatkowo, włączenie do projektu stawów i obszarów wodnych pomaga zredukować odpływ wody deszczowej i skierować ją wprost do zbiornika o pojemności 30 m³ w celu jej przechowywania oraz ponownego wykorzystania do nawadniania.

Wartości inwestycji wyniosła ponad 20 mln euro. Projekt architektoniczny przygotowała włoska pracownia MCA – Mario Cucinella Architects.

 

Czytaj także:

Data4 z pierwszym w Polsce centrum danych

Fabryka PepsiCo w Środzie Śląskiej gotowa

ML System z nowym zakładem produkcyjnym

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.