Najwyższy hotel modułowy na świecie

07.12.2020

Najwyższy hotel modułowy należy do sieci AC by Marriott i powstanie w sercu nowojorskiego Manhattanu, przy Szóstej Alei. Zostanie stworzony ze 168 modułów wyprodukowanych w Polsce.

 

hotel modułowy

 

Najwyższy hotel modułowy na świecie stanie przy 842 Sixth Avenue w Nowym Jorku. Polska firma DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny wyprodukowała i wysłała już transport pierwszych komponentów do jego budowy za ocean. Przewiezienie168 modułów o łącznej wadze ponad 2200 ton to ogromne wyzwanie organizacyjne i logistyczne.

 

Od czwartego piętra wzwyż konstrukcja czterogwiazdkowego hotelu AC by Marriott zostanie złożona z gotowych modułów wyprodukowanych w Polsce. Każdy moduł to pokój hotelowy w pełni wyposażony w meble i wszystkie instalacje. To przedsięwzięcie jest osiągnięciem inżynieryjnym i technologicznym w światowej skali oraz ważnym historycznie momentem dla polskiej branży budownictwa modułowego.

 

– Hotel powstaje w dwóch miejscach oddalonych od siebie o 7 tys. kilometrów. To przełom w technologii budownictwa. Projekty modułowe nie powstawały dotąd w takiej skali i nie były transportowane na tak dużą odległość. Nowojorski hotel wyprodukowano w Skawinie pod Krakowem. Pozwoliła na to technologia modułowa, która nie tylko skraca o połowę czas budowy, lecz także znacznie redukuje koszty inwestycji. Dzięki temu, korzystając z dorobku naukowego oraz umiejętności polskich inżynierów i specjalistów różnych dziedzin architektury i budownictwa, możemy realizować nowoczesne inwestycje na całym świecie. Wszędzie tam, gdzie można dopłynąć i dojechać – komentuje dr Ewelina Wozniak-Szpakiewicz, naukowiec i architekt, prezes i dyrektor zarządzająca DMDmodular.

 

Najwyższy hotel modułowy

 

Najwyższy hotel modułowy na świecie został zaprojektowany przez Danny’ego Forstera z pracowni Danny Forster & Architecture. Rolę generalnego wykonawcy pełni firma Skystone Group z Nowego Jorku. Koszt budowy wyniesie blisko 70 mln dolarów. Ta kwota uwzględnia część konwencjonalną oraz modułową. Z modułów powstanie 21 pięter 26-kondygnacyjnego wieżowca, a ich montaż potrwa 21 tygodni – to tempo nieosiągalne dla budownictwa tradycyjnego. Podczas gdy w Skawinie trwała produkcja 21 modułowych kondygnacji, inwestor mógł rozpocząć prace na Manhattanie przy podstawie wieżowca. Część modułowa zostanie osadzona na kilkukondygnacyjnym podium, które wraz z trzonem komunikacyjnym jest wykonane tradycyjnie.

 

Najwyższy hotel modułowy

 

Zalety budownictwa modułowego to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, ale także w pełni kontrolowany proces produkcji, odbywający się w polskiej fabryce, pozwalający na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza i ilości odpadów budowlanych. Przeniesienie procesu budowlanego do zakładu zmniejsza również ryzyko wypadków i pozwala na skuteczną kontrolę podczas realizacji poszczególnych etapów. Wykorzystywanie systemów modułowych daje też nowe możliwości w projektowaniu oryginalnych form architektonicznych. DMDmodular zapewnia rozwiązania pozwalające na stworzenie do 90% budynku w fabryce. Na placu budowy pojawiają się w pełni wykończone i wyposażone w instalacje oraz meble, gotowe do montażu pokoje hotelowe lub studenckie, mieszkania i domy. Zapewniają one także wysoki poziom komfortu termicznego i akustycznego.

 

DMDmodular szacuje, że w ciągu kolejnych kilku lat wartość rynku modułowego w Polsce przekroczy 1% wartości całego rynku budowlanego, czyli ok 700 mln zł. Dla porównania obecnie w Wielkiej Brytanii ten udział wynosi 8%, a w USA zbliża się do 5%. Polska nie tylko podąża za globalnym trendem, stając się wewnętrznym rynkiem dla technologii modułowej, ale buduje coraz silniejszą pozycję wyspecjalizowanego producenta i eksportera.

 

Czytaj także:

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in