Najbardziej ekologiczny budynek przemysłowy na świecie powstał w Chebie

19.08.2020

Najbardziej ekologiczny budynek przemysłowy na świecie to centrum dystrybucyjne firmy Real Digital, które uzyskało ocenę Outstanding w certyfikacji BREEAM 2016 New Construction.

 

 

Najbardziej ekologiczny budynek przemysłowy na świecie został wybudowany w Chebie dla niemieckiego sprzedawcy internetowego Real Digital w Chebie w Czechach. Centrum dystrybucyjne o powierzchni 27 000 m² powstało po rozbiórce zrujnowanego terenu zakładów przemysłowych, z ponownie wykorzystanych 90% odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jest ono przyjazne środowisku i nowoczesne. Niedawno obiekt uzyskał certyfikat najbardziej ekologicznego budynku przemysłowego na świecie, zgodnie z najnowszymi standardami BREEAM 2016 New Construction. Projekt Panattoni, dewelopera powierzchni przemysłowych, jako pierwszy w Czechach otrzymał ocenę Outstanding i rekordowy wynik punktacji 90,68%.

Najbardziej imponujące parametry dotyczą gospodarki wodnej, co jest odpowiedzią na coraz bardziej widoczny wpływ zmian klimatycznych. Dzięki unikatowemu systemowi wykorzystania deszczówki do spłukiwania toalet, zredukowano zużycie wody pitnej o aż 84% w porównaniu ze standardem branżowym. Hala wyposażona jest także w inteligentne oświetlenie LED, systemy pomiarowe optymalizujące zużycie energii oraz rolety zewnętrzne, które w dużym stopniu pozwalają oszczędzać energię potrzebną do klimatyzacji obiektu. Wszystkie ulepszenia przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii do 56% i redukcji śladu węglowego o 58%. Materiały budowlane zostały wybrane z myślą o ekologii i zrównoważonym budownictwie. Ponad 12% z nich ma jeden z certyfikatów ISO 14001, BES lub FSC, jak również deklarację środowiskową produktu – EPD. Jakość środowiska wewnętrznego, uwzględniająca komfort warunków pracy zatrudnionych, również wpłynęła na wysoką ocenę certyfikatu BREEAM 2016 New Construction. Na terenie inwestycji wykonano również hotel dla owadów oraz zewnętrzną siłownią dla pracowników.

 

Przeczytaj też: 120 ogrodów deszczowych w łódzkich szkołach

Certyfikat Zielony Dom

Certyfikacja zielonych budynków. Raport 2020

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.