Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

31.07.2019

ERBUD wybuduje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Wartość umowy to 91,3 mln zł. Generalny wykonawca ma na realizację inwestycji 20 miesięcy.

 

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. W MCN znajdzie się łącznie ponad 200 eksponatów związanych z morzem i wodą. Dodatkowo będą funkcjonowały 3 pracownie: biologiczno–chemiczna, fizyczno–mechatroniczna oraz modelarnia  planetarium i ogólnodostępny taras.

Budynek kształtem będzie przypominać bryłę statku z tarasem widokowym na dachu. Morskie Centrum Nauki będzie miało powierzchnię całkowitą ponad 10 tys. m2. Sama kubatura budynku stanowić będzie 49 tys. m3, przy wysokości 14 m i długości 122 m. Obiekt będzie składał się z trzech naziemnych kondygnacji, piętra technicznego oraz szatni znajdującej się w podziemnej części.

 

Zobacz: Przebudowa portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu

 

Centrum będzie budowane zgodnie z założeniami zielonego certyfikatu LEED. Kluczowe rozwiązania w budynku mają stworzyć komfortowe i przyjemne środowisko dla użytkowników oraz zapewnić optymalizację kosztów w okresie utrzymania, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych oddziaływań na środowisko.

 

Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia Piotra Płaskowickiego. Inżynierem kontraktu jest szczecińska firma PM Services.

 

 

Całościowe koszty stworzenia Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie wyniosą niemal 133 mln zł. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Umowę z wykonawcą podpisał w lipcu 2019 r. marszałek województwa zachodniopomorskiego.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Sprawdź: Drogi ekspresowe w województwie zachodniopomorskim 2019

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.