Modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

10.02.2021

Wody Polskie zmodernizują 20 kilometrów wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa. Inwestycja warta 93 miliony złotych obejmie również część gminy Wieliczka.

 

Wody Polskie do 2022 roku domkną system zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa. 1 lutego 2021 r. zainaugurowano prace budowlane przy wałach przeciwpowodziowych na brzegach Wisły w Krakowie. Roboty ruszają w oparciu o umowę podpisaną 19 stycznia 2021 r. między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie a firmą Skanska SA.

 

Inwestycja „Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie” to przebudowa 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta i jego mieszkańców.

 

W ramach inwestycji powstaną:

  • Odcinek 1 – lewy wał rzeki Wisły od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi rzeki Dłubni,
  • Odcinek 2 – lewy wał rzeki Wisły od stopnia Przewóz do Suchego Jaru,
  • Odcinek 3 – prawy wał rzeki Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz.

Zobacz:

Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe będą chronić 40 tysięcy mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km². Mają również stanowić kluczowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla infrastruktury miejskiej oraz pobliskich obiektów przemysłowych. Zabezpieczą m.in. Elektrociepłownię Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych położonych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.

 

Modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

Fot. mapa obszaru inwestycji z zaznaczonymi obiektami infrastruktury miejskiej, na tle obszaru potencjalnego zagrożenia powodziowego. Symulacja odnosi się do przypadku, gdyby doszło do przerwania wałów, które obecnie są w bardzo złym stanie technicznym. Kolejne intensywne opady, o podobnym natężeniu jak w 2010 roku, mogą spowodować straty podobne do przedstawionych na poniższej mapie. Źródło: Wody Polskie

 

Inwestycja jest realizowana w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Planowany koszt to ponad 93 mln zł. Prace potrwają do czerwca 2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego.

 

Ministerstwo Infrastruktury

Wody Polskie

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.