Linia kolejowa Lębork–Słupsk zmodernizowana

28.01.2026

Linia kolejowa Lębork–Słupsk przeszła przebudowę w ramach modernizacji linii 202.

 

Linia kolejowa Lębork–Słupsk

 

Linia kolejowa Lębork–Słupsk jest modernizowana przez firmę Intercor. Zakończono już część prac związanych z projektem. Pasażerowie mogą korzystać m.in. z całkowicie przebudowanych peronów w Pogorzelicach i Jezierzycach Słupskich. Celem modernizacji linii 202 jest zwiększenie bezpieczeństwa, przepustowości oraz skrócenie czasu podróżującym w kierunku Trójmiasta.

Nowoczesna, docelowa dwutorowa trasa to krótszy czas podróży pomiędzy Gdynią a Słupskiem aż o 15 min. Na tym odcinku pociągi będą docelowo osiągać prędkości nawet do 160 km/h.

Zakres prac Intercor obejmuje budowę dwóch torów na długości ok. 47,5 km, wymianę nawierzchni torowej i podtorza, przebudowę (budowę i rozbiórkę, budowę lub rozbiórkę) 71 obiektów inżynieryjnych, a także modernizację peronów i infrastruktury pasażerskiej. Generalny wykonawca zrealizował także montaż nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej oraz telekomunikacji. W ramach kontraktu powstaną też trzy nowe przystanki, których uruchomienie przewidziano na zakończenie kontraktu – w Runowie, Siemianicach i Łebieniu. Dodatkowo w Jezierzycach i Damnicy budowane są nowoczesne przejścia podziemne, docelowo z windami, które ułatwią dojście do peronów.

 

Linia kolejowa Lębork–Słupsk

 

Wznowienie ruchu pociągów nie oznacza końca prac na linii kolejowej Lębork–Słupsk.

– Obecnie trwa budowa drugiego toru na tym odcinku. W ramach kontraktu zmodernizowane zostaną nie tylko wspomniane już perony. Prace obejmą także te w Potęgowie, Głuszynie Pomorskim, Strzyżynie, Damnicy, Jezierzycach Słupskich oraz Siemianicach. Zakres prac Intercor to także wykonanie licznych robót drogowych, parkingów, placów oraz dróg dojazdowych na odcinku – mówi Wojciech Adamczyk, dyrektor kontraktu Intercor.

Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2027 r.

 

Wykonawca projektu, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o., działa na terenie całego kraju, zajmując się szeroko rozumianym budownictwem mostowym, drogowym oraz kolejowym. Firma jest jednym ze zleceniobiorców Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wielokrotnym realizatorem publicznych kontraktów dla spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Jest także jedną z największych spółek budowlanych w Polsce pod względem przychodów ze sprzedaży.

 

Źródło: Intercor

 

Przeczytaj też:

Podpisano umowy na zasilenie linii Kolei Dużych Prędkości między Warszawą a Łodzią

Porozumienia dotyczące energetyki kolejowej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in