Kryta pływalnia w Słupcy – „pływalnia kompaktowa”

01.07.2020

Oddano do użytku pływalnię w Słupcy, która ma być wzorcową w kraju „pływalnią kompaktową” dla małych i średnich gmin.

 

 

Oddano do użytku nowoczesną krytą pływalnię przy ulicy Stefana Batorego 3 w Słupcy w województwie wielkopolskim. Otrzymała właśnie pozwolenie na użytkowanie. Dwukondygnacyjny basen powstał na działce o powierzchni 1,1 ha, natomiast jego powierzchnia użytkowa to 1526 m², przy kubaturze 8200 m³. Obiekt uzyskał homologację Polskiego Związku Pływackiego. Poza częścią infrastrukturalną i techniczną, znajdują się tu szatnie, dwa baseny – sportowy i rekreacyjny – o łącznej powierzchni 400 m², SPA, jacuzzi, sucha sauna fińska i łaźnia parowa z natryskami. Obiekt jest też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Za budowę krytej pływalni w Słupcy była odpowiedzialna spółka Moris Polska z siedzibą w Warszawie. Zrealizowano ją w formule „opracuj projekt wykonawczy i zbuduj”, a powstała na zamówienie Gminy Miejskiej Słupcy. Wartość inwestycji wyniosła 13,5 mln zł. Budowa trwała od czerwca 2018 r. i przebiegła zgodnie z harmonogramem. Dzięki odpowiedniej organizacji pracy i specjalnym procedurom wdrożonym przez generalnego wykonawcę nie nastąpiło żadne opóźnienie realizacji w związku z pandemią koronawirusa.

– Z punktu widzenia budżetu i wynikającej z niego jakości pływalnia w Słupcy stanowi optymalny „złoty środek” dla nieco mniejszych inwestorów gminnych i powiatowych, pragnących mieć na swoim terenie obiekt po wielokroć bardziej zaawansowany technologicznie i bardziej funkcjonalny, niż sezonowe odkryte baseny zewnętrzne, ale nie tak wysokobudżetowy, jak aquaparki, na które rzadko kogo stać – mówi Maurycy Bryła – prezes Moris Polska.

 

Czytaj także: Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Ciekawy projekt: Fabryka Wody w Szczecinie

 

 

– Dzięki dobrej współpracy z lokalnymi władzami, ale też dzięki ich racjonalnemu podejściu do własnych zamierzeń w kwestii tego obiektu oddaliśmy do użytku w Słupcy coś, czego dramatycznie w Polsce brakuje. Pływalnię tę nazwałbym „pływalnią kompaktową”. Jest to pierwszy tego typu bardzo interesujący obiekt w Polsce. Stanowi on idealne rozwiązanie dla małych gmin. W Polsce przede wszystkim buduje się albo wysokobudżetowe aquaparki, albo niskobudżetowe sezonowe baseny odkryte. Nie ma nic po środku. Całkowicie brak w procesach inwestycyjnych relatywnie niskobudżetowych krytych pływalni całorocznych zawierających w sobie wiele najnowocześniejszych rozwiązań, technologii i innych pomysłów na to, jak zbudować profesjonalną pływalnię za kwotę akceptowalną dla budżetu małej gminy. Pływalnia w Słupcy powinna wytyczać nowy trend w kraju i mam nadzieję, że tak będzie. Ponieważ budowa pływalni i wszystkich innych obiektów sportowo-rekreacyjnych należy do jednych z naszych specjalizacji z naszej strony uczynimy wszystko, aby inwestorom samorządowym w całej Polsce ukazać ten obiekt, jako wzorzec do naśladowania –komentuje Tomasz Skowroński – dyrektor regionalny Oddziału Zachodniego Moris Polska.

Przykładem znaczącego obniżania kosztów budowy takiej pływalni jest m.in. jej wysokość. Jest to jedna z technicznych i architektonicznych ciekawostek tej inwestycji. Hala obiektu w Słupcy mogłaby mieć wysokość ok. 8 m, jak zazwyczaj bywa, ale ma tylko 5 m. Aby ją optycznie powiększyć, zastosowano zabieg wizualny polegający na wyłożeniu sufitu specjalnymi płytami lustrzanymi.

 

 

– Wspomniana przeze mnie, niespotykana w kraju, „kompaktowość” tej pływalni polega na wielu rozwiązaniach, wnoszących nową jakość nieobecną w tego typu relatywnie mniejszych obiektach rangi gminnej lub powiatowej. Pływalnia ma wodę podgrzewaną z wykorzystaniem dolnych źródeł ciepła. W tym celu wykonaliśmy 36 odwiertów, każdy na głębokość 100 m i stosowną do tego instalację dolnych źródeł ciepła. Dzięki pompom ciepła koszty użytkowania obiektu będą niższe. Wdrożyliśmy również odzysk wód popłucznych poprzez zastosowanie stacji filtracyjnej. Są w tym obiekcie zastosowane takie technologie z zakresu automatyki i uzdatniania wody, które powodują, że pływalnia ta nie musi być silnie rozbudowana, jest właśnie kompaktowa, ale ze wszystkimi funkcjami pływalni dobrej jakości – opowiada Tomasz Skowroński.

Oprócz zastosowania monitoringu, zarządzanie obiektem, jego funkcjami, usługami i przepływem klientów, odbywa się za pośrednictwem nowoczesnego komputerowego systemu ESOK. Klienci otrzymują w tym celu opaskę transponderową na nadgarstek. Zagospodarowano i uporządkowano teren wokół pływali, wykonano liczne nasadzenia. Powstały 36 miejsc parkingowych, stanowiska dla 2 busów i zatoczka dla większego autobusu.

 

Przeczytaj też: Zastosowanie elementów prefabrykowanych w konstrukcji basenów

Hydroizolacje basenów

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in