Krążownik pancerny jako oaza mieszkalna

12.04.2010

Przykładem energooszczędnej inwestycji o niebanalnej architekturze jest kompleks nowoczesnych bloków z fantazyjnym układem balkonów zlokalizowanych w prestiżowej dzielnicy mieszkalnej Favoriten w Wiedniu.

Budynki, zaprojektowane przez biuro architektoniczne Rüdiger Lainer + Partner, wyróżniają się między innymi wychodzącymi daleko na zewnątrz dużymi balkonami, rozmieszczonymi w nietypowym układzie. Kompleks składa się z czterech, przekręconych względem siebie bloków mieszkalnych, które posiadają od 6 do 11 pięter. Na obszarze 10 tys. m² mieści się łącznie 250 komfortowych mieszkań o powierzchni od 55 do 120 m². Pod kompleksem znajdują się piwnice oraz 254 miejsca parkingowe. Wszyscy mieszkańcy bloków mają dostęp do terenów rekreacyjnych, placów zabaw dla dzieci czy sauny na dachu. Cały kompleks jest określany mianem domu niskoenergetycznego.
 
Zaskakująca architektura
Wyróżnikiem inwestycji w dzielnicy Favoriten są budynki o zaskakujących kształtach i intensywnych kolorach elewacji zewnętrznych. Bloki różnią się między sobą wysokością oraz odmienną architekturą. Niektóre z nich reprezentują styl klasyczny, inne z kolei styl nowoczesny doprawiony nutką artystycznej swobody.
 
 
Niebieskie, żółte, pomarańczowe i turkusowe budowle o wysokich bądź nieco niższych segmentach, pomiędzy którymi występują małe i duże przestrzenie oraz alejki do spacerowania, tworzą niezwykły krajobraz architektoniczny w miejscu, gdzie tradycyjna zabudowa przestrzeni mieszkalnej jest niemal regułą. Architekci zaprojektowali także odważne łamańce i uskoki w ścianach, wzbogacając tym samym i tak już nietypową kompozycję. Wychodzące do środka dwupiętrowe oficyny – zwieńczone blankami (tzw. zęby typowe dla murów obronnych i baszt) i uszeregowane jedna obok drugiej – otaczają poszczególne bloki, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i intymności mieszkańcom tego osiedla.
 
Więcej słońca dzięki systemom modułowym
W kompleksie mieszkalnym granice między poszczególnymi budynkami tworzą tarasy, wcięcia i wystające werandy. Taka koncepcja, mimo dość gęsto ulokowanej zabudowy, oferuje mieszkańcom dużą swobodę, przestrzeń i nasłonecznienie. Rüdiger Lainer z biura architektonicznego Rüdiger Lainer + Partner wyjaśnia, że budynki zostały zaplanowane w ten sposób, by światło słoneczne dochodziło wszędzie przez co najmniej dwie – trzy godziny w ciągu dnia. Świadomie zrezygnowano z głębokich traktów, które rzucają cień.
 
 
Większe możliwości architektoniczne z Schöck Isokorb
Konstrukcja poszczególnych budynków okazała się sporym wyzwaniem. Wszystkie mają bowiem różną wysokość i kształt. Niektóre mieszkania przechodzą przez dwie kondygnacje, inne z kolei mają pokoje wyższe niż pozostałe. Jednak jednym z największych wyzwań okazała się konstrukcja obszernych balkonów i werand, które mają nawet do 3 m głębokości i 3 m szerokości.
 
 
Aby zrealizować projekt okazałych, a przy tym energooszczędnych i eleganckich balkonów i werand, do ich budowy zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb. Ich działanie polega na termicznym oddzielaniu poszczególnych elementów konstrukcji, przez co następuje redukcja mostków cieplnych (balkon uważany jest za jedno z miejsc o największych stratach ciepła). Ponieważ łącznik jest wbudowany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, zapewnia całkowicie niewidoczne, eleganckie ocieplenie w przeciwieństwie do balkonów obłożonych grubą warstwą izolacji. Jednocześnie Schöck Isokorb pełni rolę elementu nośnego budowli, dzięki czemu możliwe było stworzenie tak obszernych, wychodzących daleko na zewnątrz balkonów w kompleksie w Wiedniu. Zastosowanie łączników Schöck w balkonach pozwala także na uniknięcie wielu strat budowlanych, takich na przykład jak:
– niekontrolowane i nadmierne straty ciepła,
– zawilgocone i zagrzybione ściany,
– rysy betonu wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej.
 
Projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner został wyróżniony prestiżową Złotą Nagrodą w konkursie „best architects 10” w 2009 roku. Wyróżnienie to jest przyznawane przez niezależne jury najlepszym architektom z krajów niemieckojęzycznych.
 
Zdjęcia: Kompleks mieszkalny w Wiedniu; fot. Schöck

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.