Kosmetyka betonu firmy MC, czyli perfekcyjne wykończenie powierzchni betonowych

Artykuł sponsorowany

04.10.2021

Defekty takie jak raki, pory, jamy skurczowe lub różnice kolorystyczne można łatwo, szybko i skutecznie naprawić za pomocą produktów do kosmetyki betonu firmy MC, które zamieniają wadliwą powierzchnię betonu w beton najwyższej klasy.

 

Specjalistyczne szpachle do kosmetycznych poprawek powierzchni betonowych są niezbędne w każdym zakładzie prefabrykacji i na każdej budowie.

Firma MC-Bauchemie, jako wiodący producent najwyższej jakości szpachli do betonu, wprowadziła nie tylko wysoki standard, ale również samo pojęcie „kosmetyka betonu”. Dzięki kompletnej ofercie produktów z tego zakresu na trwałe zaistniała w branży budowlanej.

 

Konieczność zastosowania szpachli do prac w ramach kosmetyki betonu nie zależy od klasy betonu. Poprawek wymagają również wysokiej jakości powierzchnie betonu licowego, np. kiedy w skutek zastosowanych surowców naturalnych beton wykazuje różnice kolorystyczne. Z biegiem czasu każdy specjalista z zakresu kosmetyki betonu wypracowuje własny sposób przeprowadzania prac kosmetycznych. Tak, jak różnorodne mogą być prace w ramach kosmetyki betonu, tak samo różne narzędzia stosuje się w tym celu.

 

kosmetyka betonu

 

Szpachle do kosmetyki betonu firmy MC-Bauchemie wyróżniają się szeroką paletą kolorów, łatwością zastosowania oraz wysoką jakością.

Dokładne wskazówki na temat sposobu użycia można znaleźć w kartach technicznych poszczególnych mas szpachlowych. Dodatkowo należy uwzględnić informacje zawarte w kartach charakterystyki.

Kosmetyka betonu – przegląd szpachli

Dzięki zastosowaniu szpachli do kosmetyki betonu firmy MC wadliwą powierzchnię można przemienić w nieskazitelny beton licowy.

Wady powierzchni betonu, takie jak np. wykruszenia, wyszczerbienia, pory, jamy skurczowe, różnice kolorów czy też zabrudzenia, można łatwo i szybko zmienić w wysokowartościowe powierzchnie betonu licowego. Oferta szpachli MC do kosmetyki betonu składa się z dwóch obszernych grup produktów o różnych właściwościach i kolorach – seria produktów MC-Powertop oraz MC-Quicktop. Wszystkie szpachle kosmetyczne MC wyróżniają się takimi właściwościami jak:

 • optymalna przyczepność do podłoża betonowego,
 • bezproblemowa aplikacja,
 • odporność na mróz i promieniowanie UV,
 • możliwość stosowania szpachli również w ekstremalnych warunkach atmosferycznych (po wymieszaniu z odpowiednimi dodatkami).

MC-Powertop

Program szpachli MC-Powertop to kompletny system kompatybilnych, wzbogaconych syntetycznie szpachli drobno- i gruboziarnistych najwyższej jakości. Szpachle MC-Powertop to optymalne wykończenie powierzchni betonowych, dzięki czemu beton stanie się widoczny.

 

MC-Powertop G Rapid

 • stosowana w chłodniejszych porach roku,
 • możliwość nałożenia warstwy o grubości do 25 mm w jednym przejściu roboczym,
 • idealna do uzupełniania ubytków naroży i krawędzi, doskonała do reprofilacji narożników.

MC-Powertop F

 • wysokiej jakości szpachla drobnoziarnista do wykonywania warstw o maksymalnej grubości 6 mm,
 • szczególnie polecana do wyrównywania i wygładzania powierzchni betonu licowego,
 • dostępna w trzech różnych kolorach, które można ze sobą mieszać.

MC-Powertop F rapid

 • stosowana w chłodniejszych porach roku.

MC-Powertop F

 • stosowana w warunkach letnich.

MC-Powertop F fine: nowej generacji szpachla o bardzo drobnym uziarnieniu

 • stosowana do szczególnie gładkich powierzchni betonu licowego,
 • maksymalna grubość wykonywanych warstw do 3 mm.

MC-Quicktop

Program szpachli MC-Quicktop oferuje gotowe do użycia, hydraulicznie wiążące szpachle, które znajdują szerokie zastosowanie przy pracach w ramach kosmetyki betonu.

MC-Quicktop

 • szpachla drobnoziarnista do wykonywania warstw o grubości do 6 mm,
 • stosowana również do szpachlowania większych powierzchni,
 • dostępna w dwóch różnych odcieniach, które można ze sobą mieszać.

Optymalne dobranie koloru szpachli do podłoża

Przy zastosowaniu wysokowartościowych szpachli MC do kosmetyki betonu możliwe jest uzyskanie kolorów w prawie wszystkich odcieniach betonu. Każda szpachla drobnoziarnista oferowana jest w kilku różnych odcieniach szarości, które można ze sobą mieszać.

Ponadto poprzez zastosowanie dodatków syntetycznych można nie tylko modyfikować właściwości szpachli, ale również odcień jej koloru.

Stosując produkty firmy MC można uzyskać każdy odcień szarości! Poza tym istnieje możliwość uzyskania niemal dowolnego koloru poprzez dodanie do szpachli specjalnych pigmentów.

Kosmetyka betonu. Prace wykonawcze

Poniżej opisane prace standardowe należy wykonać w odpowiedniej kolejności. Szczegółowo zostaną opisane tylko raz, ale należy je przeprowadzać przy każdej naprawie w ramach kosmetyki betonu.

 

Przygotowanie podłoża

Podłoże nie może być zamarznięte, musi być czyste, trwałe oraz wytrzymałe. Z powierzchni należy usunąć wszelkie materiały zmniejszające przyczepność oraz zeszkliwienia cementowe. Podłoże należy tak zwilżyć, aby było ono matowo-wilgotne, ale jeszcze zdolne chłonąć wodę.

 

Mieszanie

Szpachlę należy wsypać do odmierzonej, czystej wody zarobowej. Do mieszania zaleca się mieszadło wolnoobrotowe. Szpachlę należy mieszać aż do otrzymania homogenicznej konsystencji.

 

Aplikacja

Szpachle gruboziarniste nakłada się kielnią a następnie rozprowadza stalową pacą. Szpachle drobnoziarniste najłatwiej i najbardziej precyzyjnie nakłada się przy zastosowaniu gumowej pacy – MC-TOP Rubber.

 

Przecieranie

Aby otrzymać cienką i gładką powierzchnię, szpachlę należy przetrzeć gąbką MC-Top Sponge. Gąbka jest dwustronna. Gąbkę należy zmoczyć niewielką ilością wody i dobrze wycisnąć, aby nie doszło do odbarwienia lub rozmazywania się szpachli.

 

Pielęgnacja

Aby otrzymać idealną powierzchnię, świeżo nałożoną szpachlę należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem spowodowanym nasłonecznieniem, wiatrem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Szczególnie istotna jest ochrona przed deszczem przez co najmniej 7 dni.

 

Szpachlowanie małych powierzchni szpachlami drobnoziarnistymi

Wypełnianie porów i jam skurczowych

Podłoże należy lekko zwilżyć, tak jak zostało to opisane powyżej. Szpachlą MC-Powertop F można wypełniać nawet najmniejsze pory i jamy skurczowe.

Do nakładania szpachli idealnie nadaje się paca gumowa MC-Top Rubber, która umożliwia łatwą aplikację materiału bez jego nadmiernego zużycia.

 

Kosmetyka betonu. Szpachlowanie dużych powierzchni szpachlami drobnoziarnistymi

Wykańczanie powierzchni

Szpachla MC-Powertop F stosowana jest nie tylko przy szpachlowaniu i naprawianiu powierzchni betonu, znajduje również zastosowanie przede wszystkim przy wykańczaniu dużych powierzchni i przy wyrównywaniu różnic kolorów.

W celu uzyskania jeszcze gładszej powierzchni zaleca się zastosowanie szpachli o bardzo drobnym uziarnieniu MC-Powertop F fine. Szpachlowanie można również przeprowadzić przy zastosowaniu szpachli MC-Quicktop. W celu optymalnego wykończenia powierzchni pokrytej szpachlami drobnoziarnistymi, należy przetrzeć ją specjalną gąbką MC-Top Sponge. Pozwoli to uzyskać jeszcze gładsze i bardziej estetyczne powierzchnie.

 

Kosmetyka betonu. Szpachlowanie małych powierzchni szpachlami gruboziarnistymi

Wypełnianie raków

Warstwa sczepna

Gotową, wymieszaną warstwę sczepną MC-Top Primer należy starannie wetrzeć w zwilżoną powierzchnię. Do tego celu najlepiej nadaje się szeroki pędzel itp.

 

Nakładanie szpachli gruboziarnistych

Szpachlę MC-Powertop G rapid nakłada się na świeżą warstwę sczepną, grubość warstwy wg potrzeby (jednorazowo grubość warstwy może wynosić maksymalnie 25 mm!)

 

Wypełnianie raków poprzez odcięcie kielnią nadmiaru szpachli

Konturom elementów betonowych można nadać pierwotną formę poprzez odcięcie kielnią nadmiaru szpachli (szpachla powinna być lekko stężała)

 

Wypełnianie otworów po kotwach

Otwory należy zwilżyć, a następnie wypełnić wymieszaną szpachlą MC-Powertop G. Nadmiar materiału należy odciąć kielnią.

 

Kosmetyka betonu. Szpachlowanie dużych powierzchni szpachlami gruboziarnistymi

Wyrównywanie powierzchni szpachlami wzmocnionymi specjalnymi włóknami

Szpachlę MC-Powertop G ultra nanosi się za pomocą kielni, pacy stalowej lub gumowej pacy MC-Top Rubber.

W zależności od właściwości podłoża szpachlę można nakładać warstwami o całkowitej grubości maksymalnie 40 mm. W celu uzyskania gładkich i precyzyjnie wykończonych powierzchni należy przeprowadzić reprofilację szpachli, w podanym czasie zachowania jej właściwości roboczych, za pomocą gąbki MC-Top Sponge.

 

Aby uzyskać idealny wygląd powierzchni betonowych stosuje się specjalny dodatek firmy MC-Bauchemie-Repacryl.

Skład produktu bazuje wyłącznie na mineralnych pigmentach, a sam produkt jest odporny na promieniowanie UV oraz działanie czynników atmosferycznych i światła, dlatego stanowi idealne rozwiązanie jako retusz betonu architektonicznego. Dostępny jest w trzech odcieniach szarości, które można ze sobą łączyć, dzięki czemu paleta kolorów jest nieskończona.

Repacryl można stosować w połączeniu ze szpachlami drobnoziarnistymi (np. MC-Powertop F lub MC-Quicktop) lub jako samodzielną warstwę. W przypadku miejscowych prac kosmetycznych, retusz powierzchni betonowych można przeprowadzić przy użyciu gąbki naturalnej zwilżonej roztworem syntetycznego dodatku Repacryl z wodą.

 

Firma MC-Bauchemie oferuje również specjalny zestaw do kosmetyki betonu o nazwie MC-Concretefinish Set, w skład którego wchodzą narzędzia niezbędne do profesjonalnego przeprowadzania zarówno kosmetyki, jak i retuszu betonu. W skład zestawu wchodzą:

 • kielnia,
 • stalowa paca,
 • gumowa paca MC-Top Rubber,
 • gąbka do przecierania MC-Top Sponge,
 • paca tynkarska MC-Top Float,
 • naturalna gąbka,
 • rękawice ochronne,
 • okulary ochronne.

 

Na szczególna uwagę zasługują:

Gumowa paca – MC-Top Rubber do nakładania drobnoziarnistych szpachli do betonu, w szczególności do szpachlowania porów i jam skurczowych. Dzięki zastosowaniu gumowej pacy można uzyskać gładką powierzchnię betonową bez nadmiernego zużycia szpachli.

 

Gąbka do przecierania MC-Top Sponge. Składa się ona z części nośnej, warstwy gumy porowatej oraz warstwy gumy piankowej. Guma porowata (czarna) ułatwia profilowanie brzegów i rogów. Miękka guma piankowa (biała) stosowana jest do przecierania powierzchni podczas szpachlowania. Nadmiar wody można wycisnąć do 90%, co jest bardzo istotne w przypadku szpachli drobnoziarnistych, które przy nadmiarze wody mogą się rozmazywać.

 

Kosmetyka betonu. FILM MC Bauchemie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Współpraca betonu i stali

Beton hydrotechniczny – projektowanie i wykonawstwo

Domieszki chemiczne do betonów

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.