Ułatwiamy projektowanie – Frapol inwestuje w BIM

Artykuł sponsorowany

04.10.2021

Idea BIM jest obecnie jednym z tych zagadnień, które najbardziej rozgrzewają uczestników branży budowlanej na świecie. Mimo emocji, które mu towarzyszą, jedno można stwierdzić – to się dzieje.

 

Analizując szczegółowo branżę HVAC, łatwo zauważyć, że tylko niewielki odsetek firm produkujących tego typu podzespoły i urządzenia posiada biblioteki BIM swoich produktów. Ciężar opracowania modeli BIM spoczywa obecnie głównie na projektantach, podczas gdy powinien zostać przejęty przez producentów tychże urządzeń/produktów.

 

Wychodząc z tego założenia, firma FRAPOL opracowała nie tylko biblioteki swoich produktów, ale również intuicyjne narzędzia doborowe, które w szybki i łatwy sposób pozwalają wczytać odpowiedni produkt do projektu i zastosować go w modelu. Przeanalizujmy, co FRAPOL oferuje w zakresie wsparcia projektantów pod kątem BIM.

 

frapol

 

Wszystkie narzędzia BIM FRAPOL zostały przygotowane do wykorzystania na platformie Revit® firmy Autodesk, obecnie zdecydowanego lidera na rynku oprogramowania do projektowania instalacji. Obejmują one trzy grupy produktowe: klapy przeciwpożarowe, rekuperatory ONYX oraz centrale sekcyjne nawiewno-wywiewne AF. Każda z tych grup ma swoją specyfikę zarówno w zakresie konfiguracji, jak i sprzedaży i ten aspekt był decydujący podczas doboru odpowiedniego rozwiązania. Dla klap przeciwpożarowych oraz rekuperatorów ONYX została opracowana biblioteka w postaci nakładki na Revit®, natomiast modele central AF są generowane za pomocą dynamicznego generatora.

Biblioteka FRAPOL w formie nakładki na Revit®

Biblioteka FRAPOL to zaawansowane narzędzie w postaci nakładki do programu Revit®, które współpracuje z platformą Revit® w wersjach 2020, 2021 oraz 2022. Po zainstalowaniu zagnieżdża się w menu głównym programu. Wszystkie funkcje wspomagające projektowanie zawarte są w jednym oknie dialogowym. Zarówno nakładkę, jak i wybrane rodziny do ręcznego wstawiania do projektu można znaleźć pod linkiem: https://www.frapol.com.pl/Rodzina-produktow-Revit.

Generator rodzin central AF

Inaczej wygląda propozycja FRAPOL dotycząca modeli BIM central sekcyjnych AF. Ponieważ ilość możliwych konfiguracji tego typu urządzeń jest praktycznie nieograniczona, opracowanie standardowej, skończonej biblioteki modeli nie jest możliwe.

Z tego względu został przygotowany dynamiczny generator rodzin, bezpośrednio połączony z programem doborowym Frapol SELECT. Dzięki temu każde urządzenie skonfigurowane we Frapol SELECT w ciągu kilkudziesięciu sekund otrzymuje swojego cyfrowego „bliźniaka” w trzech formatach: RFA (rodzina Revit®), DWG oraz IFC.

 

Podobnie jak rodziny biblioteczne omówione powyżej, rodziny central AF składają się z kilku ważnych elementów:

  • geometrii odzwierciedlającej dokładne wymiary urządzenia wraz z podziałem na sekcje oraz ramą bazową;
  • konektorów: wentylacyjnych, hydraulicznych oraz elektrycznych, pozwalających na przyłączenie rodziny do modelu instalacji;
  • strefy serwisowej pozwalającej na prowadzenie koordynacji międzybranżowej;
  • pełnego zestawu informacji o centrali w postaci parametrów.

Gotowe pliki po wygenerowaniu są udostępniane na zabezpieczonym serwerze FRAPOL, skąd można je pobrać za pomocą linku wysyłanego na wprowadzony w programie doborowym adres e-mail.

Przewagą takiego rozwiązania nad własnoręcznym tworzeniem rodzin central jest ogromna oszczędność czasu oraz pewność odnośnie poprawności danych zawartych we właściwościach rodziny.

 

Podsumowując, obydwa podejścia zastosowane przez FRAPOL w kontekście BIM mają jeden cel: ułatwienie pracy projektantom przy jednoczesnym zapewnieniu poprawności informacji zawartych w modelach. Dzięki temu projektanci mogą się skupić na optymalizacji projektu, a nie na tworzeniu i parametryzacji rodzin. To zadanie wykonuje za nich FRAPOL.

 

 

 

 

 

 

 

 

FRAPOL Sp. z o.o.
ul. Mierzeja Wiślana 8, 30-832 Kraków, tel. 12 653 27 66, www.frapol.com.pl

 

Zobacz też:

Wymiana danych w formatach OpenBIM w projektach infrastrukturalnych

BIM i jego wdrażanie w Polsce

Jak metodologia BIM zmienia role w procesie projektowania i budowy

Metodyka BIM dla infrastruktury kolejowej

Świadomość i adopcja BIM w Polsce. Raport

Technologia BIM. Pięć mitów na temat BIM-u

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in