Kolektor zachodni w Warszawie – zakończono budowę

29.10.2020

Ogólnospławny kolektor zachodni zrealizowano w warszawskiej dzielnicy Ochota. Dzięki tej inwestycji ma poprawić się funkcjonowanie systemu odbioru ścieków z centralnych dzielnic Warszawy.

 

Umowa na realizację kolektora zachodniego została podpisana w grudniu 2018 roku pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie a IDS-BUD S.A., pełniącym rolę generalnego wykonawcy. Po pomyślnym przejściu testów i procedur odbiorczych wszystkie obiekty zostały przekazane inwestorowi do eksploatacji, dzięki czemu nieczystości dopływające do przepompowni ścieków na terenie Ochoty mogą być już kierowane do nowego kanału.

 

kolektor zachodni

Fot. Budowa kolektora zachodniego

 

Inwestycja polegała na wybudowaniu ponad 450-metrowego nowego kanału o średnicy 1,2 m na odcinku od istniejącego kolektora w ul. Bohaterów Września (na skrzyżowaniu z ul. Dickensa) do ul. Korotyńskiego. Kontrakt obejmował też budowę ponad 400-metrowego odcinka kanału ogólnospławnego o średnicy 1,2 m w ul. Korotyńskiego na odcinku od nowo powstałego kolektora zachodniego do ul. Grójeckiej. Świadectwo przejęcia infrastruktury zostało wystawione we wrześniu 2020 roku. Wartość projektu wyniosła 14,6 mln zł netto.

 

Zobacz:

 

Wyzwaniem przy budowie kolektora na Szczęśliwcach była m.in. struktura i charakter tego terenu. Prace prowadzone były w bezpośrednim sąsiedztwie kluczowych obiektów infrastruktury komunikacyjnej i rekreacyjnej tej części Warszawy, co wymagało skorzystania ze specjalistycznego sprzętu. Co więcej trasa kolektora przebiega przez grunty, które wymagały odpowiedniego zabezpieczenia, by zapewnić wytrzymałość i stabilność kanału. Został on posadowiony na żelbetowej płycie wspartej na betonowych kolumnach CMC, co pozwoliło przenieść obciążenia związane z budową kolektora na słabonośne partie gruntu, znajdujące się bezpośrednio pod kanałem – wyjaśnił Marcin Idzik, prezes DIM Construction.

 

kolektor zachodni

 

IDS-BUD S.A.

 

Sprawdź: Produkty budowlane >>

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.