Renowacja kolektora sanitarnego w ulicy Jaśkowa Dolina w Gdańsku

19.02.2020

Renowacja jednego z gdańskich kolektorów sanitarnych to ciekawe zadanie inżynieryjne. Koszt przedsięwzięcia to ponad 1,7 mln złotych netto.

 

Kolektor sanitarny przebiegający w ulicy Jaśkowa Dolina wybudowany został w 1979 roku. Doprowadza ścieki do przepompowni Ołowianka. Dzięki renowacji kolektora ograniczone zostanie do minimum ryzyko przedostania się ścieków do środowiska. Jak będą wyglądały prace renowacyjne?

Renowacja odbywa się poprzez wprowadzenie wciągarką specjalnego rękawa z włókna szklanego nasączonego renowacyjną żywicą do wcześniej wyczyszczonego kolektora. Rękaw zostaje rozprężony za pomocą powietrza pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu uzyskuje kształt rury poddawanej renowacji. Następnym etapem jest weryfikacja poprawności zamontowanej wykładziny przy pomocy kamer, a potem rozpoczyna się proces wygrzewania za pomocą lamp UV, w celu utwardzenia wykładziny – Krzysztof Molęda, dyrektor ds. technicznych GIWK.

Takiej modernizacji poddany zostanie odcinek kolektora sanitarnego o długości 1200 metrów. Dodatkowo, 18 odcinków kolektora będzie naprawianych punktowo, metodą tzw. pakera. Prace prowadzone będę nocą, bez otwartych wykopów.
 


 

Inwestycja realizowana jest na zlecenie miejskiej spółki GIWK. Wykonawcą prac jest firma AARSLEFF Sp. z o.o. Koszt przedsięwzięcia to 1 742 570,00 zł. netto. Współfinansowanie pozyskano ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

Urząd Miejski w Gdańsku

 

Zobacz też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.