Kodeks budowlany w Sejmie

28.05.2015

Projekt nowego Kodeksu budowlanego został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

W części ogólnej projektu kodeksu określono prawne ramy działań administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Wprowadzono zespół zasad ogólnych o istotnym znaczeniu dla całego procesu inwestycji budowlanych i wzmocnienia pozycji inwestora. Projekt wprowadza nowe rozwiązania mające na celu przede wszystkim uelastycznienie procedur (w tym również procedur legalizacyjnych i naprawczych), ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych czy stabilizację wydanych pozwoleń na budowę.

W MIiR toczą się prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, projektem ustawy o strategicznych inwestycjach celu publicznego, a także projektem ustawy o rewitalizacji. Wszystkie te projekty wynikają z potrzeby bieżących, celowych i skutecznych działań, które pozwolą ograniczyć najistotniejsze problemy i umożliwią efektywne kształtowanie przestrzeni. Przygotowane przez resort projekty ustaw, w tym tzw. mała nowelizacja ustawy o planowaniu, są wstępem do kompleksowych zmian systemowych, opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego.

Projekt Kodeksu budowlanego został przekazany MIiR przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego w lutym br. Potem projekt skierowano do wstępnego uzgodnienia z Rządowym Centrum Legislacji oraz do uzgodnień wewnątrzresortowych. Następny etap to skierowanie projektu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Opracowanie projektu kodeksu uwzględniającego efekt konsultacji i uzgodnień umożliwi otwarcie kolejnych etapów prac legislacyjnych zgodnie z Regulaminem Prac Rady Ministrów.

Projekt kodeksu dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.

 

Źródło: MIiR

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.