Karavasta Solar – największa instalacja PV na Bałkanach Zachodnich

17.08.2023

Karavasta Solar w Albanii będzie mieć moc aż 140 MW. Zostanie uruchomiona do końca 2023 roku.

 

Elektrownia Karavasta Solar będzie największym projektem fotowoltaicznym na Bałkanach Zachodnich. Ma ona generować 265 GWh rocznie, pokrywając roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 220 000 mieszkańców i tym samym oszczędzając blisko 30 000 ton CO2 rocznie.

W inwestycji zdecydowano się wykorzystać ultrawydajne, bifacjalne moduły Vertex z podwójnym szkłem. Zostały one zamontowane na jednoosiowych trackerach, aby dopasować się do płaskiego terenu elektrowni. Ich moc wyniesie w sumie 140 MW.

 

Karavasta Solar

Fot. Voltalia

 

Projekt Karavasta Solar został zainicjowany po ogłoszeniu przetargu przez rząd Albanii w 2022 roku, wygranego przez firmę Voltalia. Do dostarczenia modułów fotowoltaicznych została wybrana firma Trina Solar. Instalacja Karavasta Solar jest rozwijana, budowana i obsługiwana przez Voltalię, a finansowana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ERBD). Projekt będzie charakteryzować się modelem rozliczeniowym PPA (Power Purchase Agreement). Oznacza to, że 50% wyprodukowanej energii elektrycznej będzie sprzedawane w ramach 15-letniej umowy sprzedaży albańskiemu operatorowi publicznemu, podczas gdy pozostała część będzie sprzedawana w ramach długoterminowych umów prywatnym operatorom.

1% całkowitej inwestycji firmy Voltalii w Karavasta Solar zostanie przeznaczony na inicjatywy społeczne w okolicy. Ponadto ponad 30% siły roboczej stanowi lokalna społeczność z Albanii, zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji farmy fotowoltaicznej. Podczas budowy instalacji zatrudniono ok. 200 osób, a w trakcie eksploatacji na miejscu pracować będzie bezpośrednio10–15 pracowników, a 20–50 pracowników będzie pośrednio zaangażowanych.

Oczekuje się, że elektrownia zostanie uruchomiona do końca 2023 roku.

Jest to nie tylko największa tego typu inwestycja w regionie, ale także kolejny duży projekt Trina Solar w Albanii, gdzie wcześniej po raz pierwszy wdrożono jednorzędowy tracker Vanguard 1P.

 

Źródło: Trina Solar

 

Czytaj także:

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023. RAPORT

Bezpieczne instalacje fotowoltaiczne

Farma fotowoltaiczna Przykona – nowa instalacja EDP Renewables

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.