Jak działa ocieplanie poddasza pianką PUR?

Artykuł sponsorowany

28.10.2022

Chroni wnętrze domu przed utratą ciepła, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem. Zapewnia wysoki stopień wygłuszenia. Dowiedz się więcej o izolacji poddasza pianą PUR.

pianka PUR

 

Izolacja poddasza pianką poliuretanową to innowacyjny sposób na to, by zabezpieczyć wnętrze domu przed utratą ciepła. Jest to materiał niezwykle trwały, a jego montaż stosunkowo szybki. Są osoby, które samodzielnie podejmują się położenia tej izolacji, lecz znalezienie specjalistów, którzy zrobią to dobrze i sprawnie również nie przysparza trudności.

Co to jest pianka PUR?

Piana PUR to inaczej pianka poliuretanowa, stosowana w budownictwie od połowy XX wieku. Materiał ten jest polimerem złożonym z poliolu i izocyjanianu. Występuje jako preparat do natryskiwania lub gotowe płyty. Pianka PUR tworzy warstwę izolacyjną o wysokiej skuteczności. Pozbawiona jest mostków termicznych i nawet po wielu latach nie zmienia swoich właściwości fizycznych. Wykazuje także bardzo dużą odporność na skrajne warunki atmosferyczne, jak również działanie silnych środków chemicznych.

 

Możemy wyróżnić piankę otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Piana PUR otwartokomórkowa cechuje się niższą gęstością, niższą ceną, a przy tym jest paroprzepuszczalna, dlatego idealnie sprawdza się jako ocieplenie oraz wygłuszenie poddaszy.

 

pianka PUR

W jaki sposób działa piana PUR?

Pianka PUR nakładana metodą natryskową do momentu aplikacji ma postać płynną. Podczas wyrzutu z pistoletu, składniki mieszają się i pod wpływem ciśnienia zmieniają konsystencję. Produkt zwiększa swoją objętość nawet 100 razy i nabiera właściwości, za które jest ceniony. Największą zaletą pianki PUR jest fakt, że jeśli zostanie prawidłowo nałożona, bardzo dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny, nie pozostawiając wolnych przestrzeni. Tworząc jednolitą warstwę izolacji, zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Dom nie traci w miejscach aplikacji ciepła, co przekłada się bardzo widocznie na rachunkach za ogrzewanie.

Co ważne, izolacja taką pianą jest skuteczna nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również latem. Podczas upałów warstwa poliuretanowa pozwala dłużej zachować chłód wewnątrz domu.

Ocieplanie pianą poddasza o nietypowej więźbie, gdzie istnieje duża ilość załamań, zakamarków, jest znacznie szybszą, a czasami jedyną skuteczną metodą.

 

pianka PUR

Montaż piany PUR na poddaszu

Ocieplanie poddasza pianą PUR nie należy do bardzo skomplikowanych czynności, jednak jak wspomnieliśmy, tylko jej prawidłowe położenie pozwoli zagwarantować maksymalną skuteczność. Fachowcy wykonują montaż za pomocą specjalnych narzędzi, a dzięki swojemu doświadczeniu, wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę, by izolacja była szczelna.

Niektórzy inwestorzy, po obejrzeniu kilku filmików w Internecie, podejmują się ocieplenia poddasza na własną rękę. Jest to o tyle ryzykowne, że w przypadku popełnienia nawet drobnych błędów, może z czasem dojść do zawilgocenia krokwi, przez co wda się trudna do usunięcia i bardzo szkodliwa dla zdrowia domowników pleśń. Zlecenie ocieplenia pianką PUR sprawdzonej firmie, która ma doświadczenie i może się pochwalić dobrymi opiniami klientów, może się okazać tylko pozornie droższe. Na pewno będzie kosztowało mniej, niż późniejsza walka z grzybem na konstrukcji dachu, gdy wnętrze domu będzie już wykończone.

 

Oferteo

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in