IV Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

03.04.2023

IV Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023 będzie miał miejsce 20–21 kwietnia 2023 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędą się debaty i okrągłe stoły przeznaczone dla wszystkich, zarówno ekoentuzjastów, jak i ekosceptyków.

 

TOGETAIR 2023

 

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR to przestrzeń publicznej debaty na temat polskiej i europejskiej polityki klimatycznej. To platforma formułowania najważniejszych trendów, kierunków i rekomendacji rozwoju ekologicznego, a także strefa, w której spotykają się przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, politycy, ludzie biznesu, instytucje naukowe, organizacje pozarządowe, media. Wydarzenie jest darmowe.

 

FILMOWA ZAPOWIEDŹ TOGETAIR 2023

 

Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Tematy związane z energetyką są ważne nie tylko dla decydentów, ale także dla wszystkich Polaków, którzy płacą rachunki za energię.

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR stał się platformą porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania ambitnych, racjonalnych ekonomicznie celów polskiej polityki klimatycznej.

– Stało się tak dlatego, że za priorytet uznaliśmy wypracowanie rozwiązań, które pogodzą troskę o środowisko z rozwojem gospodarczym w sposób racjonalny i zrównoważony, uwzględniający zarówno rosnące wymagania unijnej polityki klimatycznej, jak i nasze lokalne uwarunkowania. Uważamy, że dialog i współpraca są dziś tym fundamentem, na którym mamy szansę zbudować przyjazną dla mieszkańców i przedsiębiorców zieloną Polskę – mówi Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Zeszłoroczny szczyt poświęcony był wypracowaniu nowych wytycznych do dalszego rozwoju transformacji energetycznej w świetle dramatycznej agresji Rosji na Ukrainę i jej skutków geopolitycznych. Natychmiastowej rekonfiguracji wymagał cały plan dojścia Europy do neutralności klimatycznej oparty w dużej części na wykorzystywaniu surowców sprowadzanych z Rosji. Konieczność wypracowania nowych rozwiązań stała się najpilniejszą sprawą w dążeniu do niezależność energetycznej Polski i Europy w perspektywie wyzwań polityki klimatycznej.

 

TOGETAIR 2023

 

W 2023 r. TOGETAIR ma ambicję zostać istotnym elementem dialogu społecznego w perspektywie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej. Zielona transformacja już stała się siłą napędową gospodarki dążącej do zeroemisyjności na całym świecie. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób racjonalna polityka klimatyczna prowadzona wspólnie z różnymi partnerami w naszym regionie Europy pozwoli spełnić coraz wyższe oczekiwania inwestorów i konsumentów, a jednocześnie zachować produktywność, efektywnie zarządzać zasobami oraz wprowadzać potrzebne innowacje

– W tym roku każdy dzień szczytu otworzy panel z udziałem przedstawicieli międzynarodowych instytucji. Chcemy, aby wspólny punkt widzenia przedstawicieli z naszego regionu i krajów Trójmorza na najważniejsze kwestie związane z transformacją energetyczną został wypracowany właśnie na naszym wydarzeniu. Dzięki temu nasz region będzie miał większe możliwości wpływania na to, co się dzieje w tematach związanych z szeroko pojętą ekologią w instytucjach Unii Europejskiej – podsumowuje Artur Beck, organizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, prezes Fundacji Pozytywnych Idei.

 

W czasie TOGETAIR 2023 odbędzie się ponad 30 debat m.in. na temat:

 • Smog kontratakuje. Zdrowie publiczne Polaków.
 • Motoryzacja neutralna klimatycznie?
 • Jak droga będzie energia? Jak szybko nauczymy się ją oszczędzać?
 • Taksonomia, ESG i realizacja celów zrównoważonego rozwoju.
 • EcoRing – najtańsze czy najlepsze źródło energii i ciepła?
 • Jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci?
 • Dekarbonizacja łańcuchów dostaw i logistyka ostatniej mili.
 • Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja produktów spożywczych.
 • Biznes w harmonii z naturą – wiarygodność i strategia marki.

 

TOGETAIR 2023

TOGETAIR 2022 – Przemysław Białkowski, Artur Beck, Agata Śmieja

 

TOGETAIR 2023 został objęty honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Parlamentu Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, a także kilku ministerstw, w tym oczywiście Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Podczas wydarzenia wystąpi Kadri Simson, europejski komisarz ds. energii.

Organizatorzy TOGETAIR 2023 zaprosili do udziału w IV edycji szczytu m.in.:

 • reprezentacje administracji rządowej krajów Trójmorza, w skład których wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry;
 • przedstawicieli UE z Komisji Europejskiej i Parlamentu;
 • przedstawicieli ONZ;
 • European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency (CINEA);
 • International Energy Agency (IEA);
 • World Bank;
 • Atlantic Council;
 • Green Cross International, WWF, Client Earth, Polski Alarm Smogowy;
 • przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów;
 • marszałków województw: świętokrzyskiego, lubuskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, małopolskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, łódzkiego;
 • przedstawicieli uczelni wyższych: Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Polskiej Akademii Nauk.

 

W dniach 20–21.04 można wziąć udział osobiście w wydarzeniu w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/6 dzięki rejestracji na togetair.eu, gdzie otrzymać można darmowy bilet.

Można również obejrzeć debaty online na stronie wydarzenia oraz na kanale TOGETAIR – YouTube

 

 

Przeczytaj też:

XIV edycja konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo

Wyzwania, zagrożenia i szanse w sektorze budowlanym

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.