Gazociąg Strachocina–granica RP po odbiorze eksploatacyjnym

10.12.2021

Gazociąg Strachocina–granica RP uzyskał pozwolenie na użytkowanie oraz przeprowadzono jego odbiór eksploatacyjny 2 miesiące przed terminem. Jego długość wynosi 61 km.

 

Gazociąg Strachocina–granica RP

 

Gazociąg Strachocina–granica RP jest istotnym elementem międzysystemowego połączenia Polska–Słowacja. Wykonawcą było konsorcjum firm Budimex i Mostostal Kraków. Na dwa miesiące przed terminem umownym, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, przeprowadzono odbiór eksploatacyjny tego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia. Tym samym zakończył się etap jego konstrukcji i inwestor – GAZ-SYSTEM SA. może rozpocząć przygotowania obiektu do eksploatacji.

Gazociąg Strachocina–granica RP ma długość 61 km, jego średnica wynosi 1000 mm, a ciśnienie robocze – 8,4MPa. Jego trasa przebiega przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza w województwie podkarpackim. W trakcie realizacji zostały wykorzystane technologie bezwykopowe, takie jak: HDD (horyzontalne przewierty sterowane) czy mikrotuneling. Wykorzystano 27 tys. ton stali, wykonano 390 km mikropali wzmacniających teren, przez który przechodzi gazociąg, oraz przemieszczono 6300 m³ gruntu. Przy budowie pracowało ponad 100 podwykonawców i ok. 1000 pracowników. Budowa była realizowana w trudnych warunkach terenowych oraz pogodowych.

 

Gazociąg Strachocina–granica RP

 

Do zakończenia inwestycji pozostały jeszcze takie prace, jak: zabezpieczenie cieków wodnych, wykonanie dróg leśnych, drenaży i narzutów kamiennych oraz rekultywacja terenu. Musi też nastąpić przekazanie właścicielom ich działek. Odbiór końcowy odbędzie się po przeprowadzeniu wspólnych testów ze stroną słowacką, potwierdzających poprawność funkcjonowania całego interkonektora.

Realizacja inwestycji trwała od lipca 2019 r. W sierpniu 2021 r. gazociąg Strachocina–granica RP został technicznie połączony „złotą spoiną” z gazociągiem po stronie słowackiej. Prace spawalnicze zostały przeprowadzone przez Budimex na granicy państw Polski i Słowacji. Miesiąc przed terminem umownym – 22 września miał miejsce odbiór techniczny. Od 11 do 14 października odbywało się nagazowanie instalacji. Wartość kontraktu wyniosła 521,48 mln zł netto.

Budimex realizuje od 2020 r. również inny kluczowy odcinek nowego gazociągu – Goleniów–Ciecierzyce o długości 122 km.

 

Przeczytaj też:

Budowa gazociągu Strachocina-granica RP

Krytyczne podejście inżynierskie w budowie rurociągów magistralnych

Budowa sieci gazowych – przepisy i uwarunkowania

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.