Fontanny na placu Europejskim już gotowe

04.09.2015

Plac Europejski to wyjątkowa przestrzeń publiczna w Warszawie zaprojektowana przez belgijskich architektów krajobrazu z pracowni Wirtz International Landscape Architects. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy realizacji projektu. Właśnie ukończono budowę wodnych instalacji.

U zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej powstało okrągłe jeziorko z fontannami i podświetleniami, które dodatkowo zdobią wysokie drzewa. Z jeziorka wypływa ponadstudwudziestometrowej długości kaskadowy strumień o dnie wyłożonym kamieniami, który przecina plac – aż do stóp budynku wieżowego Warsaw Spire. Tam znajduje on swoje ujście przy nowoczesnej fontannie. Jetowe strumienie o różnej wielkości stworzą spektakl wodnych akrobacji. Dzięki podświetleniu przez wielobarwne reflektory staną się niesamowitym, wieczornym widowiskiem.

 

 

Wokół wodnych instalacji jest już mnóstwo zieleni. Wśród 80 wysokich drzew ze specjalistycznej szkółki w niemieckim Bruns, znajdują się metasekwoje, cypryśniki błotne oraz glediczje. Kolejna akcja nasadzenia drzew rozpocznie się w październiku tego roku, a ostatnie sztuki posadzone zostaną tuż po zamknięciu prac budowlanych, wiosną 2016 r. W sumie na placu Europejskim zielenić się będzie 140 drzew. Pomiędzy budynkami kompleksu Warsaw Spire znajdą się również m.in. żywopłoty z buku zwyczajnego. Planowana liczba wszystkich roślin na placu to ponad 14 tysięcy. Dotychczas posadzono około 4 tysięcy sadzonek.

 

 

Prace wykończeniowe związane z nawierzchnią placu Europejskiego są już także bardzo zaawansowane – do ułożenia została ostatnia warstwa granitu. Łącznie znajdzie się tu łącznie 1300 ton kamienia hiszpańskiego.

Nowy miejski plac przyciągnie odwiedzających restauracjami, barami i kawiarniami. Plac Europejski stanie się także areną dla wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Nie zabraknie tu również stacji rowerowej, mebli miejskich oraz letnich ogródków.

Zakończenie wszystkich prac na placu Europejskim nastąpi w kwietniu przyszłego roku.

 

 

Zdjęcia: Ghelamco Poland

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.