Fabryka Vestas powstanie w Szczecinie

28.02.2024

Fabryka Vestas to nowa inwestycja w Polsce duńskiego producenta morskich elektrowni wiatrowych. Zakład ma ruszyć w 2025 r.

 

Fabryka Vestas

 

Fabryka Vestas, globalnego partnera branży energii odnawialnej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych, jest zlokalizowana w Szczecinie. 2 lutego 2024 r. na Ostrowie Grabowskim wmurowano kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych. W uroczystości wzięli udział Fryderyk X, król Danii, oficjalni przedstawiciele rządów Polski i Danii oraz partnerzy biznesowi.

Ambicją Vestas jest stworzenia w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy. Firma już w październiku 2022 r. ogłosiła, że uruchomi w Szczecinie zakład montażowy gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Fabryka Vestas zostanie uruchomiona w 2025 r. i wygeneruje blisko 700 nowych miejsc pracy w rejonie Szczecina. W ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

Vestas ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecny na rynku od ponad dwóch dekad. Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe, podkreśla, że Polska jest perspektywicznym rynkiem.

– Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego oraz reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie – mówi Nils de Baar.

W styczniu 2024 r. firma Vestas ogłosiła dodatkowo plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie. Zakład ma rozpocząć działalność w 2026 r. i produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW. W drugim tej fabryce powstanie ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

 

Źródło: Vestas Poland

 

Czytaj także:

Urządzenia do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych – rozporządzenie

Prefabrykacja żelbetowa w energetyce wiatrowej na przykładzie farmy wiatrowej Gostyń II

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in